Jednou vetou

Veľká Británia bude žiadať colnú úniu až po dohode pri prvých troch otázkach, uviedla Európska komisia

Ilustračné foto

Foto: pixabay.com

Európska únia bude riešiť nové obchodné vzťahy s Britániou, až keď sa podarí dosiahnuť pokrok v rokovaniach o brexite ohľadom základných priorít, na ktorých sa dohodli obe strany. Uviedla to v utorok Európska komisia (EK).

Britská strana predtým naznačila, že sa možno bude usilovať o dočasné zotrvanie v colnej únii s EÚ, aby zamedzila možnému chaosu na hraniciach bezprostredne po odchode Spojeného kráľovstva z Únie.

Európska únia chce vyriešiť prvé tri otázky

„Berieme na vedomie žiadosť Spojeného kráľovstva o zavedenie dočasnej doby a jeho preferencie týkajúce sa budúcich vzťahov, ale budeme sa tým zaoberať až po tom, keď dosiahneme dostatočný pokrok, pokiaľ ide o podmienky riadeného odchodu,“ upozornil v utorok hovorca EK.

Komisia opäť potvrdila pozíciu ostatných 27 členských štátov, ktoré pri rokovaniach o brexite presadzujú tri prioritné témy: práva a povinnosti občanov EÚ v Británii po brexite, finančné vyrovnanie a nemenný hraničný režim medzi Írskom a britskou provinciou Severné Írsko.

Hlavný vyjednávač EÚ pre brexit Michel Barnier v tejto súvislosti na svojom účte na Twitteri rovnako pripomenul, že „čím skôr“ sa Británia a EÚ dohodnú na právach občanov, na plnení finančných záväzkov a hraniciach s Írskom, tým skôr môžu začať diskusie o colnej únii a budúcich hospodárskych vzťahoch.

Zmiešané signály od britských ministrov

Britské ministerstvo pre vystúpenie z EÚ v utorok vyhlásilo, že do úvahy pripadá „dočasná colná únia medzi Spojeným kráľovstvom a EÚ“, pričom budúce „colné partnerstvo“ by mohlo eliminovať potrebu colnej hranice medzi Britániou a Úniou.

Agentúra AP pripomína, že v otázke, či po brexite v marci 2019 budú existovať ekonomické bariéry s EÚ, zaznievajú od britských ministrov zmiešané signály a takáto nejednoznačnosť vyvoláva neistotu u britských firiem. Vláda sa snaží pred novým kolom rokovaní, ktoré sa má konať tento mesiac, vyvrátiť tvrdenia, že na vyjednávania o brexite nie je pripravená.

Môže vás zaujímať

Republikáni chcú v Senáte urýchliť proces impeachmentu voči Trumpovi