Jednou vetou

Veľvyslanectvo SR vo Washingtone udelilo ceny Woodrowa Wilsona

Ilustračné foto

foto: Pixabay.com

Veľvyslanectvo SR vo Washingtone ocenilo osobnosti, ktoré sa významným spôsobom zaslúžili o rozvoj slovensko-amerických vzťahov.

Tieto osobnosti nesmierne pomohli a pomáhajú slovenskej diplomacii, pretože rozšíriť dobré posolstvo o Slovensku po takej veľkej krajine, akou sú Spojené štáty, nie je jednoduché, uviedol  veľvyslanec SR v USA Ivan Korčok.

Mayová a Blair sa hádajú ohľadom brexitu

Bronzovú medailu prevzali filantropi Ján a Marica Vilčekovci, prezidentka Slovensko-americkej nadácie Mary MacPhersonová, profesor Chicagskej univerzity Ľuboš Pástor, hokejová legenda Peter Bondra, prezidentka Národného českého a slovenského múzea a knižnice v USA Cecilia Rokuseková a organizácia Friends of Slovakia s jej dlhoročnými vedúcimi predstaviteľmi, prvým veľvyslancom USA v SR Theodorom Russellom a honorárnym konzulom SR Josephom Senkom.

„Dnešné ocenenie je o spolupráci Slovenska so Spojenými štátmi a náš program US Connections funguje len vtedy, keď je tam spolupráca,“ uviedla Mary MacPhersonová, prezidentka Slovensko-americkej nadácie, ktorá pomáha slovenským start-upom a inovatívnym firmám presadiť sa na americkom trhu.

Honorárny konzul SR Joseph Senko povedal, že hoci toto je už 17. medaila, ktorú získal od slovenskej vlády za svoju prácu, táto je výnimočná. Nejde tu totiž len o ocenenie, ale aj o ocenených.

Rozhodnutie o transformácii bezpečnostných síl na armádu je nezvratné

„Táto je oveľa pôsobivejšia, pretože je udeľovaná týmto výnimočným ľuďom a ja som bol medzi nich zahrnutý. Som veľmi, veľmi šťastný,“ uviedol Senko.

Kvality ocenených vyzdvihol aj profesor Chicagskej univerzity Ľuboš Pástor. Byť medzi nimi je preňho veľká pocta.

„Veľmi si vážim toto ocenenie, ktoré symbolizuje spoluprácu medzi krajinami a najmä v dnešnej dobe, nesmierne rozhádanej dobe, je dôležité, aby národy medzi sebou spolupracovali,“ uviedol profesor finančníctva Pástor.

Honorárna konzulka a prezidentka Národného českého a slovenského múzea a knižnice v USA Cecilia Rokuseková zdôraznila svoju lásku k Slovensku a svojej práci. Medaila je pre ňu uznaním „práce s láskou“.

Utorkový útok na vianočných trhoch v Štrasburgu si vyžiadal piatu obeť

Slávnostné odovzdávanie cien sa uskutočnilo na slovenskom zastupiteľskom úrade v rámci tohtoročnej série podujatí pri príležitosti 100. výročia vzniku Československej republiky a 25. výročia vzniku Slovenskej republiky.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia