Jednou vetou

Venezuela čiastočne opäť otvorí svoju hranicu s Kolumbiou

Ilustračné foto

Pixabay.com

Venezuela v sobotu čiastočne opäť otvorí svoju hranicu s Kolumbiou, takmer štyri mesiace po jej uzavretí, oznámil venezuelský prezident Nicolás Maduro. Informovala o tom agentúra DPA.

„V rámci uplatňovania našej suverenity som nariadil, aby v sobotu otvorili hraničný priechod do Kolumbie v štáte Táchira,“ napísal Maduro na Twitteri.

„Sme mierumilovný národ, ktorý odhodlane bráni svoju nezávislosť a sebaurčenie,“ dodal.

Maduro nariadil čiastočne zatvoriť hranicu s Kolumbiou vo februári. Dôvodom bola snaha opozičného lídra Juana Guaidóa, ktorý sa v januári vyhlásil za dočasného prezidenta, priniesť do Venezuely humanitárnu pomoc, ktorú vláda USA letecky dopravila do Kolumbie. Maduro v tom však videl zámienku pre vojenskú intervenciu.

Počet utečencov z Venezuely dosiahol štyri milióny, oznámila OSN

Oznámenie Madura prišlo niekoľko hodín po tom, čo OSN konštatovala, že len od novembra 2018 viac ako milión ľudí odišlo z Venezuely, ktorá sa zmieta v ťažkej ekonomickej a politickej kríze. Za posledné roky opustili krajinu vyše štyri milióny ľudí. Najviac ich je v Kolumbii, a to približne 1,3 milióna. V Peru sa usadilo 768.000 Venezuelčanov, vyplýva z údajov Úradu vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR).

Venezuela v máji znovu otvorila svoju pozemnú hranicu s Brazíliou a námornú hranicu s ostrovom Aruba (zámorské autonómne územie Holandska) v Karibskom mori.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia