Jednou vetou

Venezuela deportovala 59 Kolumbijčanov, ktorí boli roky zadržiavaní

Ilustračné foto

Pixabay.com

Venezuela deportovala v sobotu 59 Kolumbijčanov, ktorý boli takmer tri roky "svojvoľne" zadržiavaní, informovala v nedeľu agentúra DPA s odvolaním sa na vysokopostaveného kolumbijského predstaviteľa.

Francisco Barbosa, poradca kolumbijského prezidenta Ivána Duqueho v oblasti ľudských práv, uviedol na Twitteri, že bol na čele delegácie, ktorá privítala „59 krajanov svojvoľne zadržiavaných diktatúrou Nicolása Madura“. Privítali ich v kolumbijskom meste Cúcuta na opätovne otvorenej hranici s Venezuelou.

Barbosa povedal novinárom, že úrady posudzujú stav každého z prepustených Kolumbijčanov a dodal, že ich zadržanie bolo „protizákonné a svojvoľné“.

Venezuela už skôr v sobotu čiastočne znovu otvorila svoju hranicu s Kolumbiou. Stalo sa tak štyri mesiace po tom, ako ich venezuelský prezident Maduro zatvoril v dôsledku sporu s Bogotou týkajúceho sa humanitárnej pomoci.

USA uvalili sankcie voči synovi venezuelského prezidenta Madura

„Vítame dnešné prepustenie 59 Kolumbijčanov, ktorí boli svojvoľne zadržiavaní takmer tri roky,“ uviedol na Twitteri úrad vysokej komisárky OSN pre ľudské práva Michelle Bacheletovej. Tento krok je „pozitívnym signálom“, že venezuelská vláda plní sľuby, ktoré dala počas nedávnej návštevy Bacheletovej v krajine. „Očakávame ďalšie prepustenia v nadchádzajúcich dňoch,“ dodal úrad.

Maduro označil minulotýždňové stretnutie s Bacheletovou za „veľmi úspešné“ a zároveň vyhlásil, že odporúčania vysokej komisárky OSN pre ľudské práva bude brať vážne. „V každej krajine budú vždy platiť iné kritériá, ale ja som jej povedal, že sa na mňa, ako na prezidenta, môže spoľahnúť, že jej odporúčania a návrhy budem brať vážne,“ povedal Maduro. Dodal, že „každý, kto poruší ľudské práva, sa za to bude zodpovedať“.

Rusko sťahuje pred stretnutím Putina s Trumpom vojakov z Venezuely

Bacheletová pred týždňom na záver svojej trojdňovej návštevy v Caracase vyzvala venezuelskú vládu, aby prepustila z väzenia všetkých politických disidentov. „Vyzývam predstaviteľov (Venezuely), aby prepustili všetkých, ktorí sú zadržiavaní alebo zbavení slobody za to, že pokojným spôsobom uplatňovali svoje občianske práva,“ vyhlásila Bacheletová.

Vyzvala tiež venezuelskú vládu a opozíciu, aby hlboké politické rozpory odložili bokom a venovali sa dialógu zameranému na ukončenie humanitárnej krízy.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia