Jednou vetou

Venezuela prepustila 39 väzňov, aj podporovateľov opozície

Nicolás Maduro

foto: TASR/AP

Venezuelský najvyšší súd v piatok oznámil prepustenie 39 väzňov, dva týždne po tom, čo prezident Nicolás Maduro zvíťazil v prezidentských voľbách vďaka sľubu, že sa postará o politické zmierenie v krajine.

Venezuelský prezident čelí obvineniam zo zločinov proti ľudskosti

Medzi prepustenými sú aj uväznení podporovatelia opozície, napríklad bývalý starosta mesta San Cristóbal Daniel Ceballos a generál vo výslužbe Ángel Vivas, uviedol sudca najvyššieho súdu Maikel Moreno.

Prepustení boli takisto ľudia obvinení z podnecovania násilia počas protivládnych protestov v roku 2014 a 2017.
V súvislosti s týmito protestmi je vo väzení vyše 300 osôb, ako uviedla organizácia Venezuelské trestné fórum, ktorá ich pokladá za politických väzňov. Protesty si vyžiadali celkovo vyše 140 mŕtvych.

Maradona podporil pred voľbami prezidenta Madura

„Chcem politiku upokojovania, opätovného stretávania a národného zmierenia,“ vyhlásil podľa tlačovej agentúry DPA Maduro po víťazstve vo venezuelských prezidentských voľbách z 20. mája a vyzval tých, čo sa zapojili do násilia, aby sa zapojili do pokojného „politického boja“.

Spojené štáty, vyše 12 latinskoamerických krajín a Európska únia odsúdila voľby ako nedemokratické a Madurov hlavný vyzývateľ Henri Falcón vzniesol námietky jeho víťazstvu na najvyššom súde Venezuely.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia