Jednou vetou

Venezuela zvyšuje minimálnu mzdu o 95 %

Venezuelský prezident Nicolás Maduro.

Foto: TASR/AP

Venezuelský prezident Nicolás Maduro v pondelok (30.4.) oznámil zvýšenie minimálnej mzdy o 95 % pri príležitosti medzinárodného Sviatku práce a pred blížiacimi sa voľbami 20. mája, v ktorých sa bude znovu uchádzať o svoj post.

Minimálna mesačná mzda, vrátane poukážok na stravu, sa zvyšuje na 2,6 milióna bolívarov, čo je pri oficiálnom výmennom kurze približne 37 USD (30,63 eura) a 3 USD na čiernom trhu.

Maduro vyhlásil, že toto opatrenie pomôže občanom vyrovnať sa so štvorcifernou infláciou v krajine, z ktorej obviňuje „sprisahanie riadené z amerického Miami a z Kolumbie a tiež oligarchiu. Tá podľa neho vytvorila systém na okrádanie ľudí. „Je to ekonomická vojna, ktorú porazíme,“ sľúbil prezident.

Spoznali by ste ho? Toto je Edward z Pretty Woman

Opozičný kandidát Henri Falcon povedal, že zvýšenie mzdy len povzbudí rast inflácie, ktorá za 12 mesiacov do konca marca 2018 vyskočila o takmer 9000 %.

Pokles cien ropy – hlavného exportného artikla tejto juhoamerickej krajiny – a rýchlo rastúca inflácia prispeli k hlbokej hospodárskej kríze, v dôsledku ktorej státisíce ľudí emigrovali do susedných krajín. Väčšina opozície bude bojkotovať voľby, ktoré Spojené štáty a Európska únia tiež kritizovali ako nedemokratické.

Vymení Pellegrini vládnu limuzínu za toto?

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia