Jednou vetou

Venezuelčania utekajúci pred krízou si zaslúžia štatút utečenca, tvrdí UNHCR

Protivládny demonštrant hádže kameň na policajtov počas zrážok, ku ktorým došlo medzi opozičnými podporovateľmi a venezuelskými ozbrojenými silami v hlavnom meste Caracas v stredu na medzinárodný Sviatok práce 1. mája 2019

foto: TASR/AP

Venezuelčania utekajúci pred zhoršujúcou sa krízou vo svojej krajine si zaslúžia ochranu ako utečenci. Uviedol to v utorok Úrad vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR), ktorý vyzval iné štáty, aby ich nedeportovali alebo nenútili k návratu.

Agentúra Reuters informovala, že podľa UNHCR Venezuelu opustilo 3,7 milióna ľudí, väčšina z nich od roku 2015. „Je neuveriteľne dôležité, aby vzhľadom na situáciu vo Venezuele nedochádzalo k deportáciám, vyhosteniam alebo núteným návratom,“ povedala hovorkyňa UNHCR Liz Throssellová na brífingu.

Maduro oslavoval výročie sporných volieb

Organizácia Spojených národov zintenzívnila plány na riešenie humanitárnej krízy vo Venezuele, kde sedem miliónov ľudí – 25 percent obyvateľstva – súrne potrebuje potraviny, lieky a iné dôležité komodity.

Venezuelský prezident Nicolás Maduro opakovane tvrdí, že v jeho krajine nie je humanitárna kríza. Vinu za utrpenie Venezuelčanov nesú podľa neho USA.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia