Jednou vetou

Venezuelská vláda organizuje protesty na svoju podporu

Nicolás Maduro

foto: TASR/AP

Venezuelská vláda zorganizuje dve protidemonštrácie k plánovaným opozičným manifestáciám zameraným na podporu samozvaného prezidenta Juana Guaidóa. S odvolaním sa na pondelňajšie oznámenie vlády o tom informovala agentúra AFP.

Dve pouličné demonštrácie na podporu vlády prezidenta Nicolása Madura sú plánované na sobotu 27. apríla a na 1. mája, sviatok práce.

Do Venezuely dorazila prvá dodávka humanitárnej pomoci od Červeného kríža

Sobotňajší pochod sa bude konať aj pri príležitosti oficiálneho vystúpenia Venezuely z Organizácie amerických štátov (OAS), združujúcej 35 krajín: dva roky po tom, ako o tom Maduro rozhodol. Toto zoskupenie totiž obvinil, že je súčasťou americkej kampane „zasiahnuť“ vo Venezuele.

Vo Venezuele sa vo februári zhoršila politická, hospodárska a humanitárna kríza, ktorá vyplynula zo znovuzvolenia prezidenta Madura. Proti nemu protestovala opozícia i verejnosť.

Maduro kritizuje Pencea za návrh, aby OSN uznala Guaidóa za prezidenta

Nové demonštrácie prišli krátko po tom, ako provládne Ústavodarné zhromaždenie zbavilo Guaidóa poslaneckej imunity, čo otvorilo možnosť jeho zatknutia.

Pred takýmto krokom Madura varovali Spojené štáty i susedná Kolumbia, ktoré patria k hlavným podporovateľom Guaidóa. Predsedu venezuelského parlamentu s prevahou opozície uznalo za dočasného prezidenta Venezuely viac než 50 krajín.

Môže vás zaujímať

Loď Crew Dragon sa úspešne vrátila na Zem