Jednou vetou

Venezuelské úrady zadržali dvoch ochrankárov Guaidóa

Juan Guaidó

foto: TASR/AP

Venezuelské úrady zadržali dvoch členov bezpečnostného tímu opozičného lídra Juana Guaidóa. V tlaku na Spojenými štátmi podporovaného odporcu prezidenta Nicolása Madura tak pokračujú aj v čase, keď obe strany vedú rozhovory zamerané na nájdenie riešenia politickej krízy, informovala v sobotu agentúra AP.

Obaja zadržaní muži plánovali predať štyri strelné zbrane patriace štátu, ktoré boli údajne použité počas Guaidóovho pokusu vyvolať vojenské povstanie z 30. apríla, uviedol v sobotu šéf vládnucej socialistickej strany Diosdado Cabello.

Obnovené rozhovory venezuelskej opozície s vládou sa skončili bez dohody

Minister informácií Jorge Rodríguez vyhlásil, že údajný pokus o predaj zbraní počas rokovaní s vládou poukazuje na podvodné konanie opozície.

Minister dodal, že vláda neskôr predloží dôkazy o obvineniach, ktoré sú podľa opozície falošné. Guaidó v piatok tvítoval, že v Caracase zadržali dvoch členov jeho tímu, ktorí zaisťovali bezpečnosť jeho rodiny, keď cestoval mimo hlavného mesta. Podľa vlastných slov sa obáva, že úrady obom mužom natrčia zbrane, aby voči nim vykonštruovali obvinenia podobne ako v prípade zadržaného šéfa jeho kancelárie Roberta Marrera.

Nová grécka vláda uznala za venezuelského prezidenta Juana Guaidóa

„Vieme, proti čomu bojujeme – proti diktatúre,“ vyhlásil Guaidó v sobotu pred svojimi stúpencami v štáte Trujillo.

Napriek napätiu okolo zatknutí sa zatiaľ neobjavili známky, že by došlo k narušeniu plánov obnoviť rozhovory medzi venezuelskou vládou a opozíciou. Uplynulý týždeň viedli obe strany niekoľko dní dialóg na karibskom ostrove Barbados a oznámili, že v rokovaniach budú pokračovať budúci týždeň.

Môže vás zaujímať

VIDEO: Vo veku 112 rokov zomrel najstarší muž na svete