Jednou vetou

Venezuelský opozičný líder Guaidó vyzval na ďalšie protesty

Juan Guaidó

foto: TASR/AP

Predseda venezuelského Národného zhromaždenia a opozičný vodca Juan Guaidó, ktorý sa v stredu vyhlásil za dočasného prezidenta, vyzval v nedeľu na ďalšie dva protesty. Snaží sa tým vyvíjať nátlak na armádu, aby sa postavila proti prezidentovi Nicolásovi Madurovi a podporiť výzvy Európy na vypísanie nových volieb, informuje v pondelok agentúra AFP.

Guaidó vo videu zverejnenom na sociálnej sieti Twitter oznámil, že prvý celonárodný protest sa bude konať v stredu v čase od 17.00 do 19.00 h SEČ a jeho účastníci budú „žiadať, aby sa armádne zložky pridali na stranu ľudí“.

Druhý protest, ktorý Guaidó zvolal na sobotu, bude „veľkým národným a medzinárodným pochodom na podporu Európskej únie a ultimáta“ zo strany európskych krajín.

Kremeľ poprel správy o ruských žoldnieroch vo Venezuele

Niekoľko krajín EÚ, konkrétne Británia, Nemecko, Francúzsko, Španielsko, Portugalsko, Holandsko, varovalo v sobotu Madura, že ak do ôsmich dní neoznámi termín novej voľby hlavy štátu, uznajú za dočasného prezidenta lídra opozície a predsedu venezuelského parlamentu Juana Guaidóa.

Venezuelský prezident Maduro je v súčasnosti pod silným tlakom opozície, USA, latinskoamerických štátov aj EÚ, aby riešil súčasnú krízu vypísaním nových volieb.

Maduro odmietol výzvy EÚ na vypísanie nových volieb

Predseda venezuelského Národného zhromaždenia Juan Guaidó sa v stredu vyhlásil za dočasného venezuelského prezidenta. Jeho legitimitu odvtedy uznali Spojené štáty, Kanada, Izrael i väčšina latinskoamerických krajín. Na strane Madura naopak stoja Rusko, Čína, Irán, Turecko, Kuba, Mexiko či Bolívia.

V nedeľu medzitým Guaidóa za prezidenta Venezuely oficiálne „uznala a podporila“ aj Austrália.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia