Jednou vetou

Venezuelský prezident je pripravený rokovať s opozíciou za pomoci sprostredkovateľov

Prezident Nicolás Maduro

foto: TASR/AP

Venezuelský prezident Nicolás Maduro je pripravený rokovať s opozíciou za účasti medzinárodných sprostredkovateľov a podporil by aj vypísanie predčasných parlamentných volieb. Uviedol to v rozhovore pre agentúru RIA Novosti, ktorý sa na jej webovej stránke objavil v stredu.

Agentúra AP informovala, že vodca venezuelskej opozície Juan Guaidó, ktorý sa minulý týždeň vyhlásil za dočasného prezidenta, vyzval občanov, aby v stredu opäť protestovali proti Madurovi.

Maduro v rozhovore pre ruskú tlačovú agentúru uviedol, že je „pripravený posadiť sa za rokovací stôl s opozíciou – pre dobro Venezuely, v záujme mieru a jej budúcnosti.“ 

USA varovali svojich občanov pred cestovaním do Venezuely

Pokiaľ ide o medzinárodných sprostredkovateľov, Maduro poznamenal, že „je niekoľko vlád a organizácií, ktoré prejavili úprimné obavy z toho, čo sa deje vo Venezuele, a vyzývajú na dialóg“.

Z jeho slov vyplýva, že ide o „vlády Mexika, Uruguaja, Bolívie, Ruska, Vatikánu a niektoré európske vlády“.

Maduro vyhlásil, že rokovania o medzinárodnom sprostredkovaní rokovaní o riešení situácie vo Venezuele už prebiehajú. Dodal, že táto záležitosť sa môže vyriešiť „v najbližších hodinách“.

V protestmi zmietanej Venezuele zatkli za jeden deň takmer 700 ľudí

Na margo predčasných volieb Maduro uviedol, že „by bolo veľmi dobré uskutočniť parlamentné voľby skôr – bola by to veľmi vhodná forma politickej diskusie, dobré riešenie s ľudovým hlasovaním“.

Vo Venezuele sa 21. januára začali masové protesty proti súčasnému prezidentovi Madurovi. O dva dni neskôr – 23. januára – sa predseda Národného zhromaždenia Juan Guaidó vyhlásil za dočasného prezidenta. Spojené štáty a niekoľko ďalších krajín Guaidóa uznali za legitímnu hlavu štátu. Medzi tými, ktoré podporujú Madura, je Rusko.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia