Jednou vetou

Venezuelský prezident Maduro v OSN uviedol, že je ochotný stretnúť sa s Trumpom

Venezuelský prezident Nicolás Maduro počas prejavu na 73. valnom zhromaždení Organizácie spojených národov (OSN) v New Yorku 26. septembra 2018

foto: TASR/AP

Venezuelský prezident Nicolás Maduro v stredu uviedol, že je pripravený stretnúť sa s americkým prezidentom Donaldom Trumpom. Povedal to počas prejavu na 73. zasadnutí Valného zhromaždenia OSN, v ktorom Washington obvinil z vykonávania "neustálych útokov" na venezuelský národ.

Informovala o tom z noci na štvrtok agentúra DPA. Napriek obrovským historickým, ideologickým a sociálnym rozdielom „bude prezident Venezuely ochotný natiahnuť ruku k prezidentovi USA a o týchto záležitostiach diskutovať bilaterálne,“ povedal Maduro na pôde OSN v New Yorku, kde sa v stredu nečakane objavil.

Porošenko na pôde OSN kritizoval Rusko

V tejto súvislosti ďalej povedal, že bude diskutovať „o hocičom, o čom bude chcieť (Trump) hovoriť… otvorene, úprimne“.

Tiež spomenul, že venezuelské vyšetrovanie ukázalo, že útok dronmi zameraný na jeho osobu počas prejavu na vojenskej slávnosti v Caracase zo 4. augusta „bol pripravený a financovaný z územia Spojených štátov“.
V súvislosti s vyšetrovaním tohto útoku, pri ktorom utrpelo zranenia sedem vojakov, Maduro vyzval na vytvorenie špeciálneho vyšetrovateľa.

Skupina krajín poslala ICC v Haagu žiadosť o vyšetrenie zločinov vo Venezuele

USA tiež obvinil z „finančného útlaku“ uložením „nelegálnych sankcií“ na Caracas. Zároveň poukázal na nedávny článok denníka New York Times, podľa ktorého Trumpova administratíva viedla rozhovory s venezuelskými vojenskými predstaviteľmi o možnosti uskutočniť v tejto latinskoamerickej krajine prevrat.

DPA pripomenula, že šéf Bieleho domu predtým vyjadril ochotu sa s Madurom stretnúť s tým, že je pripravený diskutovať o všetkých možnostiach riešenia venezuelskej krízy. K Madurovej prekvapujúcej návšteve došlo po tom, ako vyhlásil, že plánovanú cestu na Valné zhromaždenie OSN v New Yorku možno zruší. Obával sa, že sa ho jeho protivníci pokúsia v zahraničí zabiť.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia