Vesmírna loď spoločnosti SpaceX dopadla podľa plánu do Atlantického oceánu

Na snímke NASA nová vesmírna loď Crew Dragon súkromnej americkej spoločnosti SpaceX sa v piatok 8. marca 2019 vrátila na Zem, keď podľa plánu dopadla do Atlantického oceánu neďaleko brehov Floridy. Jej pád do oceánu spomalili štyri padáky.

foto: TASR/AP

Nová vesmírna loď Crew Dragon súkromnej americkej spoločnosti SpaceX sa v piatok vrátila na Zem, keď podľa plánu dopadla do Atlantického oceánu neďaleko brehov Floridy. Informovala o tom agentúra DPA.

Šesť hodín predtým sa odpojila od Medzinárodnej vesmírnej stanice (ISS) a vydala sa na spiatočný let na Zem. Kapsula mala ochranný štít, ktorý ju chránil pred vysokými teplotami po vstupe do atmosféry.

Prvý let s posádkou na kozmickej lodi spoločnosti SpaceX bude v júni 2019

Jej pád do oceánu spomalili štyri padáky. Na kapsulu čakala loď GO Searcher, aby ju vyzdvihla a prepravila späť do vesmírneho strediska na floridskom Myse Canaveral.

Crew Dragon má v budúcnosti prepravovať na orbitálnu základňu astronautov a testovacia bezposádková misia bola ďalším krokom na ceste k tomuto cieľu.

Išlo o prvý skúšobný let tejto kozmickej lode, vyvíjanej na prepravu ľudí do vesmíru. Na palube bola tentoraz len testovacia figurína, pomenovaná Ripleyová podľa hlavnej postavy filmovej série Votrelec. Crew Dragon odštartoval z Mysu Canaveral v sobotu 2. marca a o deň neskôr sa úspešne spojil s ISS.

Americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) sa po zrušení tridsaťročného programu raketoplánov v júli 2011 obrátil na súkromné firmy, SpaceX a Boeing, ktorým poskytol osem miliárd dolárov na vývoj vesmírnych lodí na prepravu astronautov na ISS.

OSN otvára prvé zariadenie na prijímanie utečencov z Venezuely

V súčasnosti sa musia Američania v tomto spoliehať na ruské rakety, cena za „letenku“ na lodi Sojuz sa však preto značne zvýšila; NASA v súčasnosti za let jedného astronauta platí 82 miliónov dolárov.

NASA dúfa, že astronauti budú lietať na obežnú dráhu na palube lode Dragon alebo Starliner — alebo na oboch — do konca tohto roka.

Môže vás zaujímať

Trump obíde Kongres, aby mohol predávať zbrane Saudskej Arábii