Jednou vetou

Vianočné tradície v Bielom dome. Jacqueline Kennedy nastavila každoročné trendy, Melania šokovala

Pozrite si, ako sa popasovala s vianočnou výzdobou v tomto roku Melánia Trumpová

autorská koláž hlavne.sk, Whitehouse

Dekoráciu v najznámejšom svetovom úrade vždy vyberá prvá dáma. Tento rok celý svet šokovala excentrická Melania Trump. Pozrite sa ako sa s výzdobou popasovali jej predchodkyne Laura Bush, Hillary Clinton či Michelle Obama.

TIP: Vyrobte si originálnu bonboniéru a sladké prekvapenia na sviatočný stôl

Vianočné oslavy neboli v devätnástom storočí špeciálnou záležitosťou. Väčšina prezidentských rodín zdobila v tej dobe budovu jednoduchými kúskami. Napríklad vencami či girlandami a pokojne oslávili sviatky. Prvá Vianočná párty bola zorganizovaná v roku 1800. Prezident John Adams a prvá dáma Abigail Adams ju vystrojili pre ich štvorročnú vnučku, ktorá s nimi žila.

Hviezdy spomínajú: Aké sú ich najkrajšie Vianoce?

Až Prezident Andrew Jackson prvý poňal tento žúr veľkolepejšie. Bola to jedna z najprepracovanejších osláv. Išlo o “rozpustilú“ veselicu určenú skôr pre deti. Zahrňovala spoločenské hry, tancovačku, hojnú večeru a končila interiérovou guľovačkou. Pravdaže bez snehu. Boli na to špeciálne vyrobené vlnené guľe.

Prezident Benjamin Harrison umiestnil prvý vianočný strom do oválnej pracovne. Ozdobený bol hračkami a sviečkami.

Pozrite sa, ako si naše osobnosti vyzdobili stromček!

Elektrina bola zavedená do Bieleho domu v roku 1891. O tri roky neskôr, za vlády Grovera Clevelanda. Vtedy sa na stromčeku prvýkrát objavili elektrické svetielka.

V roku 1912 sa postavil stromček prvýkrát do Modrého salónu, kde ho stavajú doteraz. Vtedy ho tam umiestnili deti prezidenta Williama H. Tafta, pretože bol s prvou dámou odcestovaný v Paname.

Strápnená misska Anna Amenová. Jej manžel chodí po obchodoch s milenkou!

Výzdobu v celom Bielom dome zobrala vážne až Jacqueline Kennedy, vdova po vazraždenom prezidentovi Johnnovi F. Kennedym. Rozhodla, že každý rok prvá dáma vyberie tému pre ozdobenie prezidentského obydlia.

Vianočný stromček do Modrého salónu nepriniesli doteraz dvakrát. Tradíciu porušili v roku 1962 pretože sa izba opravovala a druhýkrát zvyk prerušila v roku 1969 Patricia Nixon. Pre stormček vybrala vstupnú halu.

Až prezident Dwight D. Eisenhower, ktorý sa stal prezidentom v roku 1953 poňal sviatok megalomansky. Do budovy nechal postaviť 26 stromčekov. Rekord však drží doterat Bill Clinton s tridsiatimi šiestimi.

Pridajte sa k nám na facebooku – NÁJDETE NÁS TU

Manželka prvého prezidenta tmavej pleti Barracka Obamu Michelle vystrojila Vianoce v duchu jednoduchosti. A vyhlásila, že sviatky majú byť o daroch, ktoré nestoja ani cent. Úplný opak však priniesla Melania Trump. Sídlo prezidenta Donalda Trumpa vysvietila stovkami svetiel. Minulý rok nechala hlavné pracovisko prezidenta odeť do bielej. Všetky chodby ošatila do bielo-modrej výzdoby, ktorá pripomína ľadové kráľovstvo. Pre niekoho sú možno biele akoby zamrznuté konáre stromov, ktoré zdobia celú chodbu, príliš v kombinácii s obrovským množstvom rovnako ladených stromčekov, avšak celkový dojem pôsobil rozprávkovo. Takýto prepracovaný štýl, ale sídlo vo Washinghtone dovtedy nezažilo.

Celkovú dekoráciu netvoria len vianočné stromčeky po chodbách. Všetky totiž smerujú k tomu najväčšiemu, ktorý sa nachádza priamo v Modrej izbe a dopĺňa ho Biely dom postavený celý z medovníkového cesta. Biele gule striedal jemný snehový posyp, ktorý celkovú atmosféru dolaďoval aj zo zeme, kde ho bolo neúrekom.

FOTOGALÉRIA: (kliknite na miniatúry)

Tento rok sa Melania rozhodla ľadové kráľovstvo poľudštiť. Dekorácií dominuje červená. Na stromčekoch so svetielkami je príjemná. Avšak jej druhý počin vo východnej časti domu, desiatky červených stomov už neboli až tak pochopené. Mnohí to skritizovali a na sociálnych sieťach začali húfne kolovať vtipy. Trump si však svoju ženu zastal. Povedal že vyzerajú fantasticky a vysmial médiá pre kritické články. Nechala priniesť červené stromčeky, ktoré tvoria koridor.

VIDEO NAZDOBENÉHO BIELEHO DOMU: (kliknite na náhľad)

Mária Čírová o svojom trápení: „Hrať na klavír som bola nútená. Chcela som sa hrať s deťmi.“

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia