Jednou vetou

Vianočné trhy v Štrasburgu zostanú zatvorené, radnica vyhlásila deň smútku

Útok v Štrasbugu

Foto: Twitter

Vianočné trhy v historickom jadre francúzskeho mesta Štrasburg, v ktorých blízkosti sa v utorok večer odohral útok s najmenej tromi obeťami na životoch, zostanú prinajmenšom v stredu zatvorené. Oznámil to štrasburský primátor Roland Ries, ktorý súčasne vyhlásil 12. december za deň smútku.

Informovala o tom rozhlasová stanica Europe 1 s tým, že vlajky v meste budú stiahnuté na pol žrde a na magistráte verejnosti sprístupnia kondolenčná kniha.

Všetky predstavenia a zábavné podujatia sú v meste zrušené. V materských a základných školách bolo zrušené vyučovanie.

Francúzsko po útoku v Štrasburgu zvyšuje stupeň teroristického ohrozenia

Na základe obežníka miestneho policajného prefekta sú zakázané aj všetky verejné zhromaždenia. Toto nariadenie bolo vydané s cieľom uľahčiť bezpečnostným zložkám pátranie po páchateľovi útoku, ktorý je na úteku.

Vzhľadom na to, že ozbrojený páchateľ útoku polícii naďalej uniká, vedenie mesta a policajné zložky vyzvali obyvateľov Štrasburgu i regiónu na ostražitosť a opatrnosť.

Podľa spravodajského portálu RTL polícia pozná trasu, po ktorej páchateľ unikal z mesta. Posledným svedkom jeho pohybu je taxikár, ktorý ho pod hrozbou použitia násilia odviezol na okraj štvrte Neudorf ležiacej v južnej časti Štrasburgu.

Po streľbe na trhoch v Štrasburgu dvaja mŕtvi a niekoľko zranených

Podľa francúzskych médií po páchateľovi na úteku pátra niekoľko stoviek príslušníkov bezpečnostných zložiek. Na zásah proti páchateľovi je pripravené aj elitné komando RAID. Nad mestom patrolujú policajné vrtuľníky. Posilnená je aj kontrola na francúzsko-nemeckých hraniciach, a to aj z nemeckej strany.

Primátor Štrasburgu vo vysielaní Europe 1 ubezpečil, že obľúbené vianočné trhy v Štrasburgu, na ktoré prichádza aj mnoho turistov z iných regiónov Francúzska i zo zahraničia, budú neskôr opäť otvorené.

Polícia ukončila vyšetrovanie útoku na Filipínca Henryho Acordu

Francúzska prokuratúra začala utorkový útok v Štrasburgu vyšetrovať ako teroristický čin a vláda v súvislosti s ním zvýšila stupeň teroristického ohrozenia a poslala do Štrasburgu ďalšie bezpečnostné sily.

Od roku 2015 sa vo Francúzsku odohralo niekoľko teroristických útokov, ktoré si podľa agentúry AFP vyžiadali životy 246 ľudí a stovky zranených.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia