Jednou vetou

Vianočný trh v Berlíne, kde v roku 2016 útočil terorista, bude dôkladne chránený

Ilustračné foto

TASR/AP

Necelé dva roky po útoku kamiónom na vianočný trh v západnej časti Berlína, pri ktorom zahynulo 12 ľudí, začali tom istom mieste budovať špeciálne zábrany s cieľom zabrániť prípadnému opakovaniu takéhoto teroristického činu. Informovala o tom v utorok agentúra DPA.

Pozdĺž okrajov námestia Breitscheidplatz pri Pamätnom kostole cisára Viliama I. rozmiestňujú pracovníci mesta od pondelka viac ako sto drôtených košov, ktoré vzájomne spájajú skrutkami. Do košov neskôr uložia plastové vrecia naplnené pieskom.

Z niektorých strán bolo priestranstvo už dávnejšie zabezpečené dodatočnými stĺpikmi. Podľa berlínskeho Senátu je táto kombinácia na nemecké pomery „jedinečnou ochranou“, ktorá zabraňuje útoku vozidlom do hmotnosti 40 ton.

Vianočné trhy na Slovensku. Niektorí obchodníci ledva zarobia na prenájom stánku!

Ochranné prvky, spolu s ich rozmiestnením a neskorším odstránením, stoja berlínsku samosprávu vyše 2,5 milióna eur. Kovové stĺpiky a betónové podstavce majú byť použiteľné opakovane.

Berlínske noviny Kurier opísali tohtoročný vianočný trh na uvedenom mieste ako „pevnosť vareného vína“.
Neúspešný žiadateľ o azyl tuniského pôvodu Anis Amri zaútočil na vianočný trh na berlínskom námestí Breitscheidplatz 19. decembra 2016 odcudzeným poľským kamiónom. Vrátane vodiča kamióna usmrtil 12 ľudí a desiatky ďalších zranil. K útoku sa prihlásila teroristická organizácia Islamský štát. Amri z Nemecka ušiel, po niekoľkých dňoch ho však zastrelili talianski policajti pri bežnej kontrole neďaleko Milána.

Pri príležitosti nadchádzajúceho druhého výročia tohto útoku je v Berlíne opäť naplánované spomienkové podujatie spojené s kladením vencov, minútou ticha a bohoslužbou.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia