Jednou vetou

Video: Do masy ľudí v turistickej oblasti Barcelony narazilo vozidlo, k útoku sa prihlásil Islamský štát (aktualizované)

Dodávka vrazila do davu ľudí v centre Barcelony. Foto: youtube.com

  • aktualizované 21:52

Do masy ľudí na hlavnej obchodnej a zábavnej ulici La Rambla v katalánskej metropole Barcelona vo štvrtok narazilo vozidlo, o ktorého charaktere sa prvé informácie rozchádzajú. Najmenej desať ľudí prišlo o život a desiatky ďalších utrpelo zranenia. Informovali o tom španielske médiá s odvolaním sa na policajné zdroje.

Jedna z lokálnych rozhlasových staníc Cadena Ser priniesla informáciu, že po vrazení bielej dodávky do masy ľudí na najznámejšej barcelonskej ulici La Rambla vyhaslo najmenej 13 životov. Rovnaký počet obetí uvádza aj internetové vydanie denníka El Mundo, avšak už s odvolaním sa na policajné zdroje.

Mienkotvorný denník El País píše v internetovom vydaní o najmenej desiatich mŕtvych. Vodič inkriminovaného vozidla v panike, ktorá vypukla v okolí miesta činu, ušiel. Polícia pátra po 170 cm vysokom mužovi v bielej košeli s modrými pruhmi.

Ozbrojenci v tureckej reštaurácii

Jeho osud nie je úplne jasný, pretože niektoré španielske médiá sa zmieňujú o tom, že prenikol s dlhou strelnou zbraňou v ruke do jedného z podnikov, ktorý polícia obkľúčila. Vodičova prítomnosť v podniku však oficiálne nie je potvrdená.

Zdá sa však isté, že dvaja ozbrojenci sa zabarikádovali v tureckej reštaurácii, o ktorej názve takisto v španielskych médiách nepanuje jednota a možno tam zadržiavajú i rukojemníkov. I tento aspekt nie je interpretovaný v miestnych médiách jednotne.

Okolie miesta činu je uzavreté

Polícia medzičasom potvrdila, že išlo o teroristický útok. Už skôr vyzvala majiteľov obchodov a reštaurácií v okolí vrátane námestia Plaza de Catalunya, aby dočasne uzavreli svoje prevádzky.

Okolie dejiska útoku, ktorého pozadie vyšetrujú príslušníci bezpečnostných zložiek, je uzavreté. Zasahuje tam množstvo záchranárov. Polícia vyzvala verejnosť, aby na sociálnych sieťach nezverejňovala zábery z dejiska udalosti

V Barcelone sú uzavreté aj stanice metra.  Na teroristickej operácii v katalánskej metropole sa však podľa doterajších poznatkov vyšetrovateľov nepodieľalo iba jedno biele vozidlo, prenajatá dodávka typu Fiat, ale aj druhý automobil takisto bielej farby.

Či sú ozbrojenci v tureckej reštaurácii práve posádkou z tohto druhého automobilu, to zostáva zatiaľ nezodpovedanou otázkou.

Jedného z teroristov zastrelili

Vodiča bielej dodávky, ktorý bez brzdenia vrážal do ľudí na frekventovanej ulici a ktorý z miesta činu najskôr ušiel, medzičasom zrejme zadržali.

Ide pravdepodobne o Drissa Oukabira, mladého muža so severoafrickými koreňmi z juhofrancúzskeho Marseille, ale žijúceho v španielskej Girone. Očití svedkovia však už skôr hovorili o tom, že za volantom dodávky sedel dvadsiatnik.

Vyšetrovanie pozadia zrejme koordinovanej teroristickej akcie, v rámci ktorej dvaja ozbrojenci mali preniknúť do reštaurácie a tam údajne zajať rukojemníkov, a na inom mieste mala posádka motorového vozidla strieľať na policajtov hliadkujúcich na výjazde z Barcelony, pokračuje. Platí to aj o pátraní po najmenej dvoch ďalších podozrivých.

Jedného z páchateľov tamojšie bezpečnostné zložky údajne zastrelili, a to v obci Sant Just Desvern ležiacej desať kilometrov západne od Barcelony, uviedol portál La Vanguardia.

V Barcelone podvečer začali evakuovať ľudí zo všetkých obchodných a gastronomických prevádzok na ulici La Rambla, ktorá má dĺžku viac ako kilometer.

Španielsky premiér Mariano Rajoy, ktorý bol už od popoludňajších hodín v kontakte s vedením Katalánska, prerušil podľa internetového vydania denníka El País dovolenku a vracia sa do Madridu.

Za útokom stojí Islamský štát

Ku krvavému útoku v Barcelone, medzi ktorého obeťami je aj najmenej jeden cudzinec – občan Belgicka, sa prostredníctvom džihádistom blízkej agentúry Amák prihlásil tzv. Islamský štát (IS).

Podľa Fica je potrebné v Európe zaistiť bezpečnosť

Európa i Slovensko musia svojim ľudom v prvom rade zabezpečiť bezpečnosť. Takto reaguje na dnešný teroristický útok v Barcelone slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD).

„Nikdy nevieme vylúčiť vražedné konanie jednotlivcov, ale vždy sa proti podobným hrozbám lepšie a účinnejšie bojuje spoločne,“ napísal premiér na Facebooku. Celému Španielsku poprial úprimnú sústrasť.

Na útok reagujú aj Trump, Tusk a Juncker

Spojené štáty odsúdili teroristický útok v španielskej Barcelone. Ako uviedol na Twitteri prezident USA Donald Trump, urobí sa všetko, čo je potrebné pre pomoc Španielsku. „Buďte nepoddajní a silní, milujeme Vás,“ dodal najvyšší americký predstaviteľ.

Predseda Európskej rady a bývalý poľský premiér Donald Tusk v reakcii na udalosti v katalánskej metropole takisto na Twitteri uviedol: „Celá Európa je na strane Barcelony. Myšlienkami sme pri obetiach a všetkých, ktorých sa dotkol tento zbabelý útok na nevinných“.

Šéf Európskej komisie Jean-Claude Juncker vyjadril sústrasť príbuzným a priateľom obetí, španielskemu premiérovi Marianovi Rajoyovi a španielskemu ľudu. Osobitne vyzdvihol prácu záchranárov a príslušníkov bezpečnostných zložiek.

„Tento zbabelý útok bol cielený zámerne na tých, ktorí si užívajú život a trávili čas s rodinami a priateľmi. Nikdy sa nenecháme zastrašiť takýmto barbarstvom,“ podčiarkol Juncker.

 

Môže vás zaujímať

Loď Crew Dragon sa úspešne vrátila na Zem