Jednou vetou

VIDEO: Hurikán Irma môže zasiahnuť až 37 miliónov ľudí

Evakuácia pred hurikánom Irma. Foto: TASR/AP

Organizácia Spojených národov odhaduje, že hurikán Irma, ktorý sa prehnal už cez viaceré karibské ostrovy, by mohol zasiahnuť celkove až 37 miliónov ľudí. Na brífingu v New Yorku to povedal v stredu hovorca OSN Stéphane Dujarric, ktorého vyjadrenie priniesla agentúra DPA.

Podľa Dujarrica svetová organizácia vyslala svoj humanitárny tím na ostrov Barbados a ďalšie takéto tímy sú v pohotovosti. Pripravení na poskytnutie pomoci v núdzi sú aj pracovníci OSN pôsobiaci na Haiti.

Hurikán Irma sa presúva smerom k Portoriku, Haiti a Kube, pričom neskôr by mohol zasiahnuť aj južnú časť amerického štátu Florida. Ide o najsilnejší hurikán, aký zaznamenali v oblasti Atlantického oceánu za uplynulé desaťročie.

Na ostrovoch Barbuda, Svätý Martin a Svätý Bartolomej hurikán Irma zničil budovy, vyvrátil stromy, spôsobil záplavy a vyradil z činnosti energetické zdroje. Tisíce obyvateľov karibských ostrovov museli evakuovať.

Holandsko vyzvalo OSN a jednotlivé členské štáty, aby preukázali solidaritu so zasiahnutými obyvateľmi Karibiku. Holandský veľvyslanec pri OSN Karel van Oosterom v rámci zasadnutia Valného zhromaždenia pripomenul, že tzv. oko hurikánu sa prehnalo priamo cez južnú časť ostrova Svätý Martin, ktorá patrí Holandsku.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia