Jednou vetou

VIDEO: NASA predstavila nové skafandre pre misiu na Mesiac v roku 2024

Ilustračné foto

foto: TASR/AP

Americká vesmírna agentúra NASA predstavila v stredu dva nové kozmické skafandre vyvinuté pre astronautov, ktorí sa budú pohybovať po povrchu Mesiaca. NASA hodlá v rámci svojho mesačného programu Artemis opätovne dostať človeka na toto teleso v roku 2024 so zámermi vybudovať na ňom základňu pre prípadné misie smerujúce na planétu Mars.

VIDEO: Astronauti NASA namontovali vo voľnom vesmíre k ISS novú pristávaciu rampu

Dvojica vedcov predviedla dizajn skafandrov v centrále NASA vo Washingtone, uvádza spravodajská stanica Sky News.

Jeden typ skafandra – vyrobený z tkaniny oranžovej farby – budú mať astronauti na sebe, keď sa budú nachádzať vo vnútri kozmickej lode, zatiaľ čo na samotnom mesačnom povrchu použijú omnoho robustnejší skafander prevažne bielej farby.

Vedúca vývojového tímu Amy Rossová uviedla, že nové skafandre umožnia astronautom výrazne pohodlnejšiu chôdzu po Mesiaci, ako aj jednotlivé pohybové úkony vrátane zohýnania sa či podrepov.

„Ide o prvé skafandre, ktoré sme navrhli za uplynulých zhruba 40 rokov. Chceme, aby tieto systémy umožňovali astronautom stať sa vedcami na povrchu Mesiaca,“ dodal manažér príslušného oddelenia.

Astronauti počas výstupu do otvoreného vesmíru vymenili batérie na ISS

Stanica BBC doplnila, že oficiálny názov prvého skafandra pre použitie vo vnútri kozmickej lode je Orion Crew Survival System, kým druhý skafander pre pohyb po povrchu Mesiaca nesie oficiálny názov Exploration Extravehicular Mobility Unit (xEMU).

Môže vás zaujímať

Začal sa proces s 20 Saudskoarabmi obvinenými z vraždy Džamála Chášakdžího