Jednou vetou

VIDEO: Urbi et Orbi. Pápež vyzval svet na solidaritu v boji s pandémiou

VEĽKÁ NOC: Pápež František udelil tradičné pápežské požehnanie Urbi et Orbi, archívne

autorská koláž hlavne.sk, TASR

"Toto nie je čas na sebeckosť, pretože výzva, ktorej čelíme, je spoločná a nerozlišuje medzi ľuďmi," skonštatoval pápež.

Pápež František vyzval svet na solidaritu v boji s „epochálnou výzvou“, ktorú predstavuje pandémia nového koronavírusu. Špeciálne tiež oslovil politických lídrov, ktorých požiadal, aby dali nádej a príležitosti prepusteným pracovníkom.

Vyjadril sa tak v nedeľu v tradičnej veľkonočnej kázni, pričom tiež vyzval na odpustenie sankcií, dlhov a pokoj zbraní na upokojenie konfliktov a finančnej krízy po celom svete.

Veľkonočná vigília je noc, ktorou sa začína Veľkonočná nedeľa

Samostatné modlitby venoval mŕtvym, chorým, seniorom, utečencom a chudobným ľuďom a zároveň adresoval slová poďakovania a povzbudenia sestričkám a lekárom, ktorí „pracujú až do vyčerpania a často na úkor vlastného zdravia“.

Pápež tiež vyzval Európsku úniu, aby sa postavila „epochálnej výzve“, ktorú predstavuje COVID-19 a odolala tendenciám k sebeckosti a rozdeľovaniu sa. Pripomenul pritom, že Európa znova povstala po druhej svetovej vojne práve vďaka „duchu solidarity, ktorý jej umožnil prekonať spory z minulosti“.

„Toto nie je čas na sebeckosť, pretože výzva, ktorej čelíme, je spoločná a nerozlišuje medzi ľuďmi,“ skonštatoval.

Kresťania na celom svete prežívajú nevídané veľkonočné sviatky, keď museli pre pandémiu koronavírusu zostať zatvorené kostoly.

VIDEO: Pápež požehnal na Veľkonočnú nedeľu mestu a svetu

Urbi et Orbi, Vatikán 12. 4. 2020

Kresťania si na Veľkonočnú nedeľu pripomínajú zmŕtvychvstanie Ježiša

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia