Jednou vetou

Video: Policajti zadržali šoféra, ktorý mal v Paríži zaútočiť na vojakov

Starosta Levallois-Perret Patrick Balkany dáva vyhlásenie neďaleko miesta. Foto: TASR/AP

Francúzska polícia dnes v rámci pátrania po páchateľovi útoku na skupinu vojakov v meste Levallois-Perret pri Paríži zadržala jedného podozrivého muža. Zatiaľ nie je známe, či ide páchateľa útoku, ktorý si vyžiadal šesť zranených.

Informovala o tom spravodajská televízia BFMTV, podľa ktorej k zadržaniu došlo na nemenovanej diaľnici severne od Paríža a malo „búrlivý“ priebeh. Zadržaný pri ňom utrpel zranenie, uviedla BFMTV. Podľa agentúry AP francúzska polícia spustila rozsiahlu pátraciu akciu po aute, ktoré bolo použité pri dnešnom útoku, i po jeho vodičovi. Hovorca vlády Christophe Castaner vyhlásil, že s cieľom zneškodniť osobu alebo osoby zodpovedné za dnešný incident boli zmobilizované boli všetky sily a prostriedky.

Vodič konal zámerne

Dva nemenované policajné zdroje podľa AP uviedli, že úrady sa sústreďujú na dolapenie jednej podozrivej osoby, ale nevylučujú, že do útoku ich mohlo byť zapletených viac.  Dodali tiež, že na záznamoch z bezpečnostných kamier vidno evidenčné číslo inkriminovaného vozidla – podľa médií ide o tmavé auto značky BMW -, ako aj ďalšie detaily, ktoré by polícii mohli pomôcť pri pátraní.

Francúzsky minister vnútra Gérard Collomb v tejto súvislosti uviedol, že dnešný incident v meste Levallois-Perret poukazuje na dôležitosť prijatia nového zákona o boji s terorizmom, ktorý by trvalo zakotvoval aj niektoré aspekty výnimočného stavu. Ten platí od novembra roku 2015, keď vo Francúzsku došlo k sérii islamistických útokov. Collomb potvrdil, že vodič auta, ktoré v Levallois-Perrete narazilo do skupiny vojakov, konal zámerne. Zranil pritom šiestich zo 16 členov skupiny vojakov, ktorí sa v rámci bezpečnostnej operácie Sentinelle chystali na hliadkovanie v uliciach a pri dôležitých objektoch.

Životy ohrozené nie sú

Collomb dnes v sprievode ministerky obrany Florence Parlyovej v nemocnici Bégin v meste Saint-Mandé v departemente Val-de-Marne navštívil trojicu vážnejšie zranených policajtov hospitalizovaných vo vojenskej nemocnici pri Paríži.  Obaja ministri uviedli, že vojaci utrpeli zranenia tváre, kolien, rúk a chrbta. Životy ani tých vážnejšie zranených však nie sú ohrozené. Bližšie podrobnosti o ich stave nezverejnili.

Minister Collomb pred novinármi pripomenul, že dnešný incident bol v poradí už šiestym útokom proti hliadkam pôsobiacim v rámci operácie Sentinelle. Prípadom sa zaoberá sekcia pre boj s terorizmom pri parížskej prokuratúre, ako aj ďalšie vyšetrovacie orgány.

 

Môže vás zaujímať

Moslimská skupina má po Johnsonovom víťazstve obavy z islamofóbie