Video: Pri Austrálii objavili po 76 rokoch americkú lietadlovú loď Lexington

Loď Lexington objavili po 76 rokoch

reprofoto youtube.com

Americký miliardár Paul Allen vyhlásil, že sa mu podarilo objaviť americkú lietadlovú loď Lexington z druhej svetovej vojny, ktorá sa potopila pred 76 rokmi v bitke v Koralovom mori. Informovala o tom v utorok agentúra DPA.

Podľa Allena lietadlovú loď lokalizovalo jeho výskumné plavidlo Petrel viac ako 800 kilometrov od Austrálie. Na videozáberoch spod morskej hladiny, ktoré zverejnil na svojej webovej stránke, je vidieť rozpadávajúci sa vrak vojnovej lode, ako aj zničené americké lietadlá – všetko v hĺbke 3000 metrov.

Jedna z prvých lietadlových lodí pre americké námorníctvo, známa aj ako Lady Lex, sa potopila 8. mája 1942 počas bitky v Koralovom mori po tom, ako ju zasiahli japonské torpéda. Loď evakuovali pomocou torpédoborca Phelps. Aj tak však zahynulo 216 členov posádky a s plavidlom sa potopilo aj 35 lietadiel.

Allen, jeden so spoluzakladateľov spoločnosti Microsoft, už viedol viacero úspešných podmorských pátracích misií a vlani sa mu podarilo objaviť krížnik Indianapolis, ktorý sa potopil v roku 1945.

Môže vás zaujímať

Dublinčania chcú zo Švajčiarska repatriovať ostatky Jamesa Joycea