Jednou vetou

VIDEO: Putin sa cestou za Merkelovou zastavil na svadbe v Rakúsku

Zľava: Rakúska ministerka zahraničných vecí Karin Kneisslová v náručí svojho manžela Wolfganga Meilingera, Ruský prezident Vladimir Putin

koláž hlavne.sk/TASR-AP

Prišiel, predviedol skvelú nemčinu, povykrúcal nevestu a frčal za Merkelovou. Nie všetkým však jeho návšteva vyhovovala. Kritické reakcie vyvolala prítomnosť ruského prezidenta Vladimira Putina ako hosťa na svadbe rakúskej ministerky zahraničných vecí Karin Kneisslovej. Pozrite si videá nižšie.

Merkelová s Putinom diskutovali o ťažkých témach

Päťdesiattriročná Kneisslová, ktorú do vládnej funkcie nominovala pravicovo-populistická Slobodná strana Rakúska (FPÖ), si vybrala sobotňajší, ľahko zapamätateľný „osmičkový“ dátum na uzavretie manželstva so svojím životným partnerom, podnikateľom Wolfgangom Meilingerom.

VIDEO: Chodí si Mistrík po rozumy za Kiskovým človekom?

Šéf Kremľa, pozvaný ako tzv. hviezdny hosť nevesty, priletel v sobotu popoludní do štajerskej metropoly Graz a následne sa presunul v kolóne vozidiel do Gamlizu, kde prekvapil Kneisslovú veľkou kyticou a speváckym súborom donských kozákov.

Exminister vyrobil na oslave poriadny trapas

Gesto signalizujúce dôverné vzťahy medzi týmito predstaviteľmi totiž môže byť vnímané ako narúšanie sprostredkovateľskej úlohy Rakúska, súčasnej predsedníckej krajiny v Rade EÚ, v záležitostiach, akou je konflikt na Ukrajine, uviedla tlačová agentúra DPA. článok pokračuje nižšie

VIDEO: Vladimir Putin prišiel na svadbu rakúskej ministerky zahraničných vecí

Počas slávnosti, usporiadanej na terase miestneho hostinca, si s novomanželkou dokonca i zatancoval, ale po zhruba 90 minútach však musel odísť, keďže mal neskôr naplánované stretnutie s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou pri Berlíne.

VIDEO: Na tomto sa Putin vozil po Viedni?

Medzi približne sto svadobnými hosťami boli aj rakúsky kancelár Sebastian Kurz a vicekancelár Heinz-Christian Strache.

VIDEO: Putin sa zábava na svadbe v Rakúsku

Bude z toho problém?

Hovorca opozičných sociálnych demokratov Jörg Leichtfried povedal, že pozvanie Putina považuje za „udivujúce a naivné“ pričom varoval pred možným „trvalým poškodením zahraničnopolitického postavenia Rakúska“. Návšteva podľa neho vyvoláva otázky, či nedochádza k neprípustnému stretu súkromných a verejných záujmov.  

Zábavné knieža. Úsmevný trapas v českom parlamente

Kneisslovej rezort podľa rakúskeho verejnoprávneho rozhlasu a televízie (ORF) vyhlásil, že návšteva Putina bola predovšetkým súkromnej povahy, hoci malo ísť zároveň aj o pracovnú návštevu a ministerka s ním mala viesť popri svadbe rozhovor. Súvisiace bezpečnostné opatrenia označil za bežný postup, uplatňovaný aj pri iných súkromných návštevách v Rakúsku.

Konvoj áut s ruským prezidentom Vladimirom Putinom prichádza na svadbu rakúskej ministerky zahraničných vecí Karin Kneisslovej a Wolfganga Meilingera v rakúskom mestečku Gamlitz pri prechádzaní cez Sulztal an der Weinstrasse 18. augusta 2018.  foto: TASR/AP | foto: TASR/AP

Pozvanie Putina na svadbu Kneisslovej malo ohlasy aj v zahraničí. Kriticky sa vyjadril ukrajinský parlament, ako aj tamojší minister zahraničných vecí Pavlo Klimkin, ktorý v piatok spochybnil ubezpečenie Viedne, že návšteva ruského prezidenta nezmení smerovanie rakúskej zahraničnej politiky.

Rakúska ministerka zahraničných vecí Karin Kneisslová (vľavo) v náručí svojho manžela Wolfganga Meilingera počas ich svadby v rakúskom mestečku Gamlitz 18. augusta 2018. foto: TASR/AP | foto: TASR/AP

Šéf ŠtB Alojz Lorenc si obzeral pomôcky pre gazdinky

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia