Jednou vetou

VIDEO: Rumuni sú proti plánu vlády na odvolanie hlavnej protikorupčnej prokurátorky

Účastníci protestu.

Reprofoto: https://www.youtube.com/watch?v=63rcp3bw81o

Tisíce ľudí sa v nedeľu zišli vo veľkých mestách Rumunska na demonštráciách, aby tak vyjadrili podporu hlavnej prokurátorke Národného protikorupčného riaditeľstva (DNA) Laure Codrute Kövesiovej, ktorú chce ľavicová vláda odvolať.

Pred úradom vlády v Bukurešti sa zišlo do 3000 ľudí, stovky ďalších Rumunov demonštrovali v mestách Temešvár, Kluž, Sibiu a Brašov.

„DNA musí pokračovať vo svojej práci. Odísť by mal naopak minister spravodlivosti,“ uviedol jeden z demonštrantov.

Minister spravodlivosti Tudorel Toader totiž vo štvrtok vyzval na odvolanie Kövesiovej z funkcie a ako dôvod uviedol vážne obavy zo spôsobu, akým vykonáva svoju prácu.

Minister podľa tlačovej agentúry AP vyhlásil, že Kövesiová „prekrúcala fakty“ o Rumunsku a stave jeho zákonnosti v rozhovoroch pre zahraničné médiá.

Usvedčení z trestných činov

Prejavila podľa neho aj „nadmerne autoritatívny postoj“, keď osobne dohliadala na prokurátorov vyšetrujúcich sporné vládne nariadenie, ktoré malo v Rumunsku dekriminalizovať zneužívanie právomocí verejným činiteľom. Práve toto opatrenie vyvolalo niekoľkotýždňové obrovské protesty Rumunov proti korupcii.

Minister tiež vyhlásil, že hlavná prokurátorka sa „za každú cenu“ snažila dosiahnuť, aby boli vysokopostavení rumunskí predstavitelia usvedčení z trestných činov.

Petíciu adresovanú prezidentovi Klausovi Iohannisovi, aby nepodpísal odvolací dekrét Kövesiovej, svojím podpisom na internete podporilo už viac ako 87.000 ľudí. „Vyzývame vám, aby ste sa postavili na stranu spravodlivosti, a nie tých, ktorí sa cítia byť ohrození bojom proti korupcii,“ uvádza sa v petícii.

Zmiernenie postihu za korupciu

Ako pripomenula agentúra DPA, Kövesiová nemôže byť odvolaná bez súhlasu prezidenta Iohannisa, ktorý je spájaný s opozíciou a vyjadruje spokojnosť s prácou šéfky DNA.

Kövesiová (44) vedie DNA od roku 2013. Predtým zastávala post generálnej prokurátorky.

Rumunská vláda má v úmysle presadiť zmiernenie trestného postihu za korupciu, a to bez ohľadu na protesty rumunskej verejnosti a bez ohľadu na kritiku z Bruselu. Pre obvinenie z korupcie má problémy s justíciou viacero vysokých politikov Sociálnodemokratickej strany (PSD) a Aliancie liberálov a demokratov (ALDE).

Je medzi nimi i predseda sociálnych demokratov Liviu Dragnea, ktorý bol predvlani odsúdený za volebné podvody a podplácanie, a nemôže byť preto premiérom.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia