Jednou vetou

Video: Severokórejskí vedci vyvinuli modernú vodíkovú bombu

Severokórejský vodca Kim Čong-un

Foto: TASR/AP

Severokórejskí vedci vyvinuli modernú vodíkovú bombu, ktorá sa dá pripevniť na medzikontinentálnu balistickú strelu, uviedla dnes agentúra DPA citujúc severokórejskú štátnu tlačová agentúra KCNA.

Severokórejský vodca Kim Čong-un sa osobne zúčastnil vkladania nukleárnej zbrane do rakety v továrni. Bomba má údajne výbušnú silu, ktorá sa dá nastaviť na „stovky kiloton“ a môže byť odpálená vo vysokých nadmorských výškach.

Severná Kórea v januári 2016 tvrdila, že úspešne testovala vodíkovú bombu a vykonala tak štvrtú skúšku atómového zariadenia, Západní experti však spochybnili, že by mala silu vodíkovej jadrovej explózie.

Severná Kórea minulý týždeň opätovne zvýšila napätie v regióne odpálením balistických striel nad Japonskom napriek rezolúciám OSN a novým sankciám, ktoré boli na krajinu uvalené minulý mesiac a majú znížiť jej vývozné príjmy o tretinu.

V júli Severná Kórea úspešne otestovala dve medzikontinentálne balistické rakety. Neskôr sa Pchjongjang začal vyhrážať, že by mohol odpáliť rakety aj na ostrov Guam, ktorý patrí Spojeným štátom.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia