Jednou vetou

Video: Stovky ľudí spomínali na obete streľby. Skandovali: Už žiadne zbrane

Ľudia spomínali na obete streľby na floridskej strednej škole.

Foto: TASR/AP

Stovky ľudí sa vo štvrtok večer zúčastnili vo floridskom Parklande na sviečkovej vigílii za 17 obetí streľby na tamojšej strednej škole. Nikolas Cruz, podozrivý zo stredajšieho krviprelievania, sa vo štvrtok k útoku priznal, uvádza agentúra AP.

Vigília sa začala minútou ticha za obete, ktorých mená potom prečítali. Niektorí z prítomných žiadali prijatie opatrení v boji proti násiliu na školách vrátane kontroly zbraní. V jednom momente viacerí začali spontánne skandovať „už žiadne zbrane, už žiadne zbrane“.

Šerif floridského okresu Broward County Scott Israel uviedol, že 19-ročný Cruz strieľal v škole v piatich triedach pred tým, ako zahodil svoju zbraň aj ruksak s muníciou a ušiel. Ako prechádzal cez polia, snažil sa zamiešať medzi unikajúcich študentov.

Cruz sa na úteku stihol ešte zastaviť vo viacerých zariadeniach rýchleho občerstvenia a polícia ho zadržala približne 40 minút po tom, ako odišiel z McDonaldu.

Americký Federálny úrad pre vyšetrovanie (FBI) začal medzitým skúmať, akým spôsobom spracoval minulý rok upozornenie na tínedžera, ktorý je podozrivý zo stredajšej streľby. Cruz sa totiž podľa spravodajského servera BBC na portáli YouTube vyjadril, že bude „profesionálnym školským strelcom“.

Jeden z užívateľov na tento príspevok upozornil úrady. Predstaviteľ FBI informoval, že príspevok vyšetrovali, ale neboli schopní plne identifikovať osobu, ktorá ho zverejnila.  Stredajší masaker je najkrvavejšou streľbou v škole v USA za posledných päť rokov.

Môže vás zaujímať

Republikáni chcú v Senáte urýchliť proces impeachmentu voči Trumpovi