Jednou vetou

VIDEO: Talianka vyhrala Picassov obraz v hodnote milión eur

Obraz Nature Morte (Zátišie pozn. red) z roku 1921 od legendárneho Pabla Picassa

reprofoto YouTube

Peniaze z lotérie poputujú na vybudovanie a obnovenie studní, umyvární a toaliet v dedinách a školách v Kamerune, Madagaskare a v Maroku.

Žena z Talianska vyhrala v charitatívnej lotérii obraz od slávneho umelca Pabla Picassa, ktorého hodnota je milión eur. Claudia Borgogno sa stala novou majiteľkou olejomaľby Nature Morte (Zátišie pozn. red) z roku 1921, ktorá bola pred lotériou súčasťou súkromnej kolekcie vo Francúzsku. Informuje o tom spravodajský portál CNN.

Iniciatívu „Jeden Picasso za sto eur“ organizuje charitatívna organizácia Aider Les Autres s povolením správcov umelcovej pozostalosti. Do lotérie, ktorá sa uskutočnila v stredu pod dohľadom aukčného domu Christie’s v Paríži, sa zapojilo viac ako 200-tisíc ľudí, ktorí darovali po sto eur.

Peniaze z lotérie poputujú neziskovej organizácii Care International na vybudovanie a obnovenie studní, umyvární a toaliet v dedinách a školách v Kamerune, Madagaskare a v Maroku. Projekt by mal podľa plánov trvať päť rokov a jeho organizátori dúfajú, že pomôže zlepšiť životy 200-tisíc ľuďom žijúcim vo vybraných oblastiach.

Zmienená iniciatíva začala v roku 2013, keď dali do lotérie Picassovu kresbu L’Homme au Gibus (Muž s cylindrom) v snahe zachrániť staroveké fenické mesto Súr v Libanone. Všetky peniaze išli na financovanie dvoch umeleckých a kultúrnych projektov. Obraz vtedy vyhral 25-ročný Jeffrey Gonano z amerického štátu Pensylvánia.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia