Jednou vetou

VIDEO: To musíte vidieť! Takto oslávili Čínsky Nový rok v Londýne

Čínsky Nový rok sme zažili na vlastnej koži v Londýne

autorská koláž hlavne.sk, Bohdana Volková

Unikátny sviatok, ktorý oslavujú milióny ľudí najmä v Číne, ale aj v celom svete - čo ste o ňom netušili? Pozrite sa, ako prebiehali oslavy Čínskeho Nového roka v Londýne. Fotografie a video nájdete na konci článku:

Chcete dostávať viac podobných článkov? Stačí sa prihlásiť na náš bezplatný Newsletter. To najlepšie za posledných 7 dní príde priamo na Váš e-mail. Viac informácií nájdete TU

Tradičné čínske lampióny | Zdroj: Bohdana Volková

VIDEO: Hviezda 90-tych rokov si pochvaľuje mladú manželku. Toto ho naučila!

Čínsky rok 2019 je rokom prasaťa, ktoré je 12. zvieraťom v čínskom zverokruhu. Prasa je podľa číňanov symbolom bohatstva. Bucľatá prasačia tvár a veľké uši sú symbolom šťastia a majetku. Podľa starej čínskej bájky, cisár Jade, predstaviteľ prvého čínskeho boha povedal, že poradie zvierat v čínskom zverokruhu bude určené podľa poradia, v akom tieto zvieratá prišli na jeho oslavu.

Komerčný sviatok so stáročnou tradíciou. Oslavujete Valentína?

Prasa bolo posledné, pretože zaspalo. Iná legenda hovorí, že prasaťu zbúral dom vlk, a prasa muselo dom prestavať predtým, než odišlo na oslavu – a preto prišlo neskoro. Keď sa konečne dostalo na oslavu, všetky miesta v zverokruhu už boli obsadené, ostalo voľné iba posledné miesto.

Počasie na hojdačke vyhnalo von snežienky. Pozrite sa, kde všade už rastú

Čínsky Nový rok, známy aj ako Sviatok Jari nemá stanovený stály dátum. Konať sa môže kedykoľvek od 21. januára do 20. februára. Presný dátum záleží od lunárneho kalendára, ktorý je v Číne stále mimoriadne dôležitým. Počas Sviatkov jari je dôležité stretnutie sa s celou rodinou, preto práve tieto sviatky spôsobujú počas roka najväčšiu migráciu na svete.

Totálna hanba. Brexit očami mladých Britov: O čo vlastne ide?

Medzi najobľúbenejšie zvyky, ktoré najmä Číňania dodržiavajú už po stáročia, patrí napríklad modlenie sa k čínskym bohom. Práve počas Nového roka sa ľudia modlia k bohom za dobrú úrodu a šťastie počas celého roka. Modlievajú sa aj k svojím predkom, ktorých uctievajú ako bohov.

FOTO a VIDEO: Zabudnite na Nivy v Bratislave. Úplne sa menia. Boli sme sa tam pozrieť pár hodín pred uzavretím

Deň pred Čínskym Novým rokom je potrebné domácnosť poriadne pozametať, vymiesť tak nešťastie a vytvoriť priestor pre dobro. Na Nový rok sa zametať nesmie, Číňania veria, že by tak mohli vymiesť z príbytku šťastie.

TAKTO OSLAVUJE SVET: Šťastný nový rok 7528! Vlastne 1441. Teda 2019. Nuž, ako kde!

Známymi symbolmi osláv Nového roka sú tiež červené lampióny, jedenie čínskych halušiek či jarných roliek a ohňostroje na odohnanie zlých síl a strašidiel.

Oslavy Čínskeho Nového roka v Londýne (pre pozretie videa kliknite na náhľad):

FOTOGALÉRIA (kliknite na miniatúry):

Sviatok zaľúbených: Takto ho trávia prezidentskí kandidáti.

Môže vás zaujímať

Čína prvý raz od januára nezaznamenala žiadne úmrtie na koronavírus