Jednou vetou

Video: V okolí sopky Kilauea spozorovali „desivé“ modré plamene

"Desivé" modré plamene v okolí sopky Kilauea 23. mája 2018

reprofoto: youtube.com

Vedci na Havaji zachytili zábery nezvyčajných modrých metánových plameňov horiacich v trhlinách na zemskom povrchu, kým v pozadí chrlila lávu sopka Kilauea. Informuje o tom agentúra AP.

Výskumník americkej geologickej služby USGS Jim Kauahikaua reportérom povedal, že modré plamene počas erupcie sopky videl počas svojej vedeckej kariéry len druhýkrát a označil to za „dramatické a desivé“, píše AP.

Fotografie a videozáznam tohto javu predstavujú v súvislosti s erupciou havajskej sopky novú dimenziu. Kilauea produkuje metán vtedy, keď horúca láva prikryje a spáli rastliny a stromy. Plyn sa na povrch dostane cez praskliny v zemi.

Láva z havajskej sopky vteká do oceána a vytvára jedovaté oblaky

Metán môže prenikať cez trhliny aj vo vzdialenosti niekoľko metrov od lávy. Plyn môže spôsobiť explózie v prípade, že zostane uväznený pod zemou a dôjde k jeho vznieteniu, upozornila Wendy Stovallová z USGS. Vulkán, ktorý začal vybuchovať pred dvoma týždňami, sa nachádza na ostrove Havaj – nazývanom tiež Veľký ostrov, pretože je z ôsmich hlavných Havajských ostrovov najväčší.

Kilauea je jednou z najaktívnejších sopiek na svete. Jej výbuch v roku 1924 usmrtil jedného človeka a 17 dní chrlila do vzduchu skaly, popol a prach.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia