Jednou vetou

VIDEO: V španielskom národnom parku videli po 150 rokoch medveďa

Na snímke medveď hnedý v doline Zadné Meďodoly. Tatranská Javorina 21. júna 2017, ilustračné

Foto: TASR – Milan Kapusta

Podľa strážcov prírody prežil v parku Invernadeiro celú zimu.

Na severozápade Španielska videli po prvý raz za uplynulých 150 rokov medveďa hnedého (Ursus arctos). V Národnom parku Invernadeiro v Galícii ho zachytili kamery, ktoré v riedko osídlenej oblasti nainštaloval tím filmárov pracujúci na snímke Montaňa ou Morte.

V provincii Ourense žijú aj vlky, jelene či diviaky lesné. „Samec starý tri až päť rokov je prvým medveďom, ktorého sa v tejto oblasti podarilo nasnímať a prvým, ktorý sa dostal do tohto regiónu za uplynulých 150 rokov,“ uviedla produkčná spoločnosť Zeitun Films.

Podľa dvoch miestnych strážcov prírody, ktorí spolupracujú na filme, medveď strávil v parku celú zimu po tom, ako tam prišiel pravdepodobne z pohoria Sierra del Caurel. Ricardo Prieto Rochas a Tomás Pérez Hernández takisto uviedli, že región je vhodný pre život ďalších medveďov. „Roky venované ochrane parku Invernadeiro umožnili vytvorenie stabilného habitatu pre medveďa hnedého,“ vyjadrili sa v stanovisku.

Medveď hnedý je v Španielsku chránený druh od roku 1973. V snahe ustáliť populáciu zvierat v oblasti medzi Španielskom a Francúzskom tam za uplynulé dve desaťročia priviezli medvede zo Slovinska.

Jeden z nich, menom Goiat, spôsobil škody miestnym farmárom, keď napádal ovce, kone, kozy a včely. Niektorí si myslia, že je zodpovedný aj za nedávne útoky na ovce v susednom regióne Aragónsko a vyzvali úrady, aby ho odtiaľ previezli inam.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia