Jednou vetou

Video: Vo Frankfurte zneškodnili obrovskú bombu, evakuovali desaťtisíce ľudí

Policajti koordinujú evakuáciu 60.000 obyvateľov vo Frankfurte nad Mohanom. Foto: TASR/AP

Nemeckí pyrotechnici dnes úspešne zneškodnili veľkú leteckú bombu z čias druhej svetovej vojny, ktorej nález si vynútil evakuáciu viac ako 60.000 obyvateľov Frankfurtu nad Mohanom.

S odvolaním sa na miestnu políciu o tom dnes večer informovala agentúra DPA. Evakuovaní obyvatelia však bezprostredne nedostali povolenie na návrat do svojich domovov.

V súlade s pôvodným plánom sa mala evakuovaná oblasť otvárať postupne v priebehu niekoľkých hodín. Prioritne sa mal pritom zabezpečiť návrat starších ľudí a pacientov do nemocníc.

Realizácia plánu sa však zrejme oneskorí, keďže zneškodňovanie bomby trvalo – vzhľadom na technické problémy – dlhšie, než sa počítalo.
Bombu britskej výroby vážiacu 1,8 tony s približne 1300 kilogramovou výbušnou náplňou objavili stavební robotníci v utorok. Úrady nariadili občanom bývajúcim v okruhu 1,5 kilometra od miesta nálezu, aby opustili svoje domovy. Jedna z najväčších evakuačných akcií v povojnových dejinách Nemecka sa dotkla aj pacientov miestnych nemocníc a veľkého počtu seniorov.

Podobné operácie sú v Nemecku bežné aj 72 rokov po skončení druhej svetovej vojny. V meste Koblenz museli v sobotu evakuovať približne 20.000 ľudí, aby mohli pyrotechnici bezpečne zneškodniť 500 kilogramovú leteckú bombu americkej výroby.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia