Video: Vo Švajčiarsku otvorili najstrmšiu pozemnú lanovú dráhu na svete

Pohľad z novej lanovky vo Švajčiarskom meste Schwyz

Foto: spiegel.de

Najstrmšiu pozemnú lanovú dráhu na svete otvorili v nedeľu pre verejnosť vo švajčiarskom meste Schwyz. Informuje o tom webový portál stanice BBC.

Pozemná lanová dráha má celkovú dĺžku 1547 metrov, pričom najstrmšie stúpanie, ktoré prekonáva, dosahuje 111 percent; to znamená, že na vzdialenosť 100 metrov absolvuje 110 výškových metrov.

Špeciálne navrhnutá lanovka

Jej špeciálne navrhnuté bubnové vozne a pohybujúca sa podlaha – prispôsobujúca sa sklonu úpätia vrchu – zabezpečujú, že pasažieri počas celej trasy môžu stáť vo vzpriamenej polohe.

Vozeň sa pohybuje maximálnou rýchlosťou 36 km/h a prechádza cez tri horské tunely. Jazda trvá štyri minúty. Dráha sa začína v stanici Hinteres Schlattli (562 m n. m.) a končí sa v alpskej osade Stoos (1306 m n. m.).

Výstavba projektu s názvom Stoosbahn trvala 14 rokov – o dva roky dlhšie, ako bolo plánované. Náklady dosiahli 52 miliónov švajčiarskych frankov (v prepočte 44,6 milióna eur).

Neue Standseilbahn Schwyz-Stoos

Die neue Stoosbahn wird momentan getestet und gleitet durch die Winterlandschaft auf dem Stoos. Die Bergstation liegt mitten im Dorf und direkt neben dem Skilift Sternegg – ideal für Familien mit dem www.familiensteilpass.ch.

Posted by Stoos on 18. november 2017

 

Môže vás zaujímať

Von der Leyenová a Timmermans predstavili Európsky ekologický dohovor