Jednou vetou

VIDEO: Hurikán Barry zasiahol pobrežie Louisiany, zoslabol na tropickú búrku

Americký prezident Donald Trump vyhlásil núdzový stav v štáte Louisiana, kam mieri tropická búrka Barry. Na snímke obyvatelia plnia vrecia pieskom na protipovodňové zábrany v amerckom Baton Rouge v štáte Lousiana 12. júla 2019.

foto: TASR/AP

Pobrežie amerického štátu Louisiana zasiahol v sobotu prvý hurikán tohtoročnej sezóny v Atlantiku sprevádzaný silným vetrom a dažďom. Po presune nad pevninu hurikán Barry zoslabol na tropickú búrku, stále však ohrozuje milióny obyvateľov, informovala agentúra AFP.

Monzúnové dažde si v Bangladéši, Indii a Nepále vyžiadali takmer 40 iobetí

Americký prezident Donald Trump už v piatok vyhlásil v štáte Louisiana núdzový stav, čím umožnil prísun federálnej pomoci, o ktorú vopred žiadal louisianský guvernér John Bel Edwards.

Letisko v najväčšom louisianskom meste New Orleans na celý deň uzavreli a tisíce obyvateľov museli opustiť svoje domovy. Desaťtisíce ľudí zostali bez dodávok elektrickej energie.

Úrady v New Orleanse sa obávajú najmä hrozby vzniku prívalových povodní a pozorne sledujú stav tamojších protipovodňových hrádzí.

Oko búrky zasiahlo pevninu v oblasti Intracoastal City západne od New Orleansu. Sprievodný vietor v tom čase dosahoval rýchlosť 115 kilometrov za hodinu, uviedlo americké Národné centrum pre hurikány (NHC).

Trump vyhlásil stav núdze v Louisiane, kam smeruje tropická búrka Barry

Silné dažde hlásili aj z okolitých štátov Mississippi a Alabama a meteorológovia varovali, že povodne môžu postihnúť nielen oblasti na pobreží, ale aj vo vnútrozemí.

Búrka Barry vyvolala spomienky na hurikán Katrina, pri ktorom bolo v roku 2005 zaplavených približne 80 percent územia New Orleans.

Katrina udrela aj na iné oblasti Louisiany, Mississippi a Alabamy, pričom si vyžiadala približne 1800 mŕtvych a škody v hodnote 150 miliárd dolárov (133 miliárd eur).

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia