Jednou vetou

Video: Zemetrasenie v Číne zabilo 13 ľudí, zranenia utrpelo takmer 300 ľudí

Záchranné zložky pomáhajú po zemetrasení turistom v národnom parku Ťiou-čaj-kou. Foto: TASR/AP

Na 19 stúpol počet obetí utorňajšieho zemetrasenia v stredočínskej provincii S‘-čchuan, kde sa nachádza aj známy národný park Ťiou-čaj-kou (Údolie Ťiou-čaj). Zranenia utrpelo 247 ľudí, 40 z nich vážne, informovala dnes agentúra DPA s odvolaním sa na miestne úrady.

Podľa agentúry Sinchua je medzi mŕtvymi päť návštevníkov národného parku. Vyše 30.000 ďalších úrady evakuovali turistickými autobusmi a súkromnými vozidlami. Hospitalizovať museli aj jedného Francúza, ktorému spadol na nohu veľký kameň, a Kanaďanku s ľahko zranenou hlavou.

Štátna televízia informovala, že na záchranných prácach sa dnes podieľajú najmenej štyri helikoptéry, 90 vozidiel, stovky vojakov a viac ako 1200 členov záchranných zložiek. Množstvo domov sa zrútilo a ďalšie majú popraskané steny. Z oblasti hlásili aj narušenie telefónnych a elektrických sietí.

Otrasy zaznamenané okolo 21.20 h miestneho času (15.20 h SELČ) dosiahli podľa čínskych seizmológov magnitúdu 7,0, americká geologická služba USGS, ktorá sleduje seizmickú aktivitu na celom svete, uvádza hodnotu 6,5. Epicentrum sa nachádzalo približne 280 kilometrov severne od mesta Čcheng-tu v provincii S‘-čchuan, záchvevy však bolo cítiť aj v Pekingu vzdialenom vyše 1200 kilometrov.

V roku 2008 zasiahlo čínsku provinciu S‘-čchuan zemetrasenie s magnitúdou 8,0, ktoré po sebe zanechalo vyše 87.000 mŕtvych alebo nezvestných a viac ako 374.640 zranených.

Môže vás zaujímať

Tokio hlási najviac nových prípadov od mája, India prekročila 600-tisíc infikovaných