Jednou vetou

Video: Zrážka vlakov v Egypte si vyžiadala najmenej 40 obetí (aktualizované)

V Egypte sa zrazili vlaky, zahynuli desiatky ľudí. Foto: TASR/AP

Pri dnešnej zrážke dvoch osobných vlakov blízko egyptského mesta Alexandria na pobreží Stredozemného mora zahynulo najmenej 36 ľudí a zranenia utrpelo ďalších približne 123 osôb. Informovalo o tom egyptské ministerstvo zdravotníctva. Ide o najtragickejšie železničné nešťastie v Egypte za posledných vyše desať rokov.

Ranených previezli do nemocníc v Alexandrii a v susednej provincii Buhajra. V týchto zdravotných zariadeniach majú vyhlásený mimoriadny stav.

Úrad pre správu egyptských železníc vo vyhlásení uviedol, že vlak smerujúci do Alexandrie z južnejšie položeného hlavného mesta Káhira narazil do zadnej časti iného vlaku, ktorý čakal na malej stanici v oblasti Chúršíd, v tesnej blízkosti Alexandrie. Tento druhý vlak prišiel z mesta Port Said, ktoré sa nachádza na pobreží Stredozemného mora pri severnom ústí Suezského prieplavu.

Úrad vo vyhlásení neuviedol, čo zapríčinilo nehodu, ale dodal, že ju budú vyšetrovať jeho odborníci. Aj hlavný prokurátor krajiny Nabíl Sádik nariadil bezodkladné vyšetrovanie nehody. K zrážke vlakov prišlo východne od Alexandrie, ktorá je obľúbeným letoviskom.

Stala sa necelý mesiac pred veľkým moslimským sviatkom íd al-adhá, keď Egypťania cestujú do rodných miest na rodinné stretnutia a využívajú pri tom zvyčajne práve vlaky.

Na vine je zlá údržba

Videozáznam tlačovej agentúry AP z miesta dnešného nešťastia zachytával zdemolované vozne súpravy na železničnej trati, pričom na oboch stranách koľají sa zhromaždili stovky divákov a príbuzných obetí. Egyptská štátna televízia odvysielala zábery tiel zakrytých na mieste tragédie posteľnými prestieradlami. Na záberoch z miesta nešťastia bolo vidieť aj niekoľko vážne poškodených alebo vykoľajených vozňov, pričom k miestu sa zbiehali davy ľudí, aby pomohli obetiam.

Na miesto prišli tiež vysokopostavení predstavitelia vlády vrátane ministrov dopravy a zdravotníctva, ktorí dohliadali na evakuáciu zranených, informovali štátne médiá. Egyptská železničná sieť má zabezpečovacie zariadenia na zlej úrovni. Na vine je väčšinou desaťročia zanedbávaná údržba týchto zariadení a zlé spravovanie.

Séria smrteľných nehôd

Dnešná zrážka je najnovšou zo série smrteľných nehôd, ktoré si v Egypte za posledné roky vyžiadali stovky životov. Údaje zverejnené nedávno egyptským štatistickým úradom ukazujú, že vlani sa stalo v tejto krajine 1249 železničných nehôd, čo je najvyšší počet od roku 2009, keď ich bolo 1577. Dnešná nehoda je najtragickejším železničných nešťastím v Egypte od roku 2006, keď pri zrážke dvoch prímestských vlakov neďaleko Káhiry zahynulo najmenej 51 ľudí, píše agentúra AP.

V roku 2002 zase obrovský požiar pohltil vlak plný miestnych pasažierov cestujúcich na sviatky. Horiaci vlak uháňal celé kilometre a plamene postupne zachvacovali jeden vozeň za druhým, pričom usmrtili vyše 370 ľudí. V novembri 2012 uháňajúci vlak narazil do autobusu vezúceho egyptské deti do materskej škôlky na juhu krajiny. Zomrelo vyše 50 ľudí – väčšinou deti vo veku štyri až šesť rokov. O dva mesiace zahynulo najmenej 19 ľudí a zranenia utrpelo viac ako 100 ďalších osôb, keď sa vykoľajil vlak južne od Káhiry.

Vo vlakoch by nemali byť Slováci

Medzi obeťami piatkového vlakového nešťastia v Egypte by nemali byť slovenskí občania. TASR o tom informoval hovorca Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Peter Susko. „Podľa doterajších informácií by medzi obeťami, resp. zranenými nemali byť slovenskí občania,“ uviedol Susko.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia