Viete koľko prispievajú Briti na kráľovskú rodinu?

foto: TASR, zdroj: TASR

 

Každý Brit prispieva na kráľovnú Alžbetu II. a členov kráľovskej rodiny sumou 65 pencí (74 centov), informoval v stredu v Londýne Buckinghamský palác.

Výdavky kráľovnej vo fiškálnom roku 2016-17 stúpli o 2,1 milióna libier na 41,9 milióna libier (47,6 milióna eur). Alan Reid, ktorý zodpovedá za financie kráľovskej rodiny, dnes v Londýne uviedol, že suma, ktorou je subvencovaná kráľovská rodina, „je ekvivalentom ceny známky na list prvej triedy“.

„Ak vezmeme do úvahy to, čo kráľovná robí a ako reprezentuje našu krajinu, potom ide o vynikajúci pomer medzi kvalitou a cenou,“ citovala Reida spravodajská stanica BBC.

Cestovanie v biznis triede

Kráľovská rodina mala podľa zverejnenej bilancie v uplynulom fiškálnom roku výdavky v celkovej výške 56,8 milióna libier, pričom 14,9 milióna libier pokryla z vlastných príjmov. Na horšie časy si odložila 900 000 libier.

Zo sumy 56,8 milióna libier boli pokryté platy personálu kráľovského dvora, starostlivosť o kráľovské paláce a domáce i zahraničné cesty. Členovia kráľovskej rodiny sa v uplynulom fiškálnom roku zúčastnili na najmenej 3000 verejných podujatiach a podnikli 65 zahraničných návštev. S cieľom usporiť kráľovská rodina čoraz častejšie cestuje nie v prvej, ale v biznis triede.

Kráľovskú rodinu v najbližších mesiacoch čaká rozsiahla rekonštrukcia Buckinghamského paláca, v ktorom je 775 miestností. Rekonštrukcia by mala trvať asi desať rokov a vykonajú sa počas nej práce v hodnote 369 miliónov libier. V zlom stave sú najmä elektrické a vodovodné rozvody a kúrenie.

Kráľovná je stále obľúbená

Prieskumy verejnej mienky naznačujú, že 91-ročná kráľovná je stále u Britov nesmierne obľúbená. Najmenej dve tretiny opýtaných chcú, aby monarchia, ktorej kráľovská línia siaha až do čias normanského vpádu v roku 1066, pretrvala aj naďalej.

Republikáni v Spojenom kráľovstve však upozorňujú, že skutočné ročné náklady daňových poplatníkov na život kráľovskej rodiny dosahujú stovky miliónov libier, pretože do zverejňovaných výdavkov nie sú zahrnuté výdavky na ochranku. Mnohé britské médiá kritizujú výdavky na menej exponovaných členov kráľovskej rodiny a vysoké náklady na cestovanie.

 

 

Môže vás zaujímať

„Žlté vesty“ v Paríži obsadili „chrám konzumu“, obchodný dom Galeries Lafayette