Jednou vetou

Vietnam povolal ruských expertov za účelom zachovať telo Ho Či Mina

Ho Či Min

foto: TASR/AP

Vietnam vytvoril špeciálny tím expertov - vrátane ruských vedcov - za účelom pomôcť zachovať balzamované telo zakladajúceho lídra tohto juhoázijského komunistického štátu Ho Či Mina. Informovala o tom vo štvrtok agentúra Reuters s odvolaním sa na rozhodnutie Hanoja.

Špeciálny tím vytvorený za účelom posúdiť stav Ho Či Minových starnúcich telesných ostatkov, po prvý raz balzamovaných pred takmer 50 rokmi, začne svoju prácu v júli.

„Výbor je poverený predložením plánov a vedeckých posudkov za účelom zachovania absolútnej bezpečnosti tela predsedu Ho Či Mina v dlhodobej perspektíve,“ uvádza sa v danom rozhodnutí.

Vietnam sprísni boj proti prebaľovaniu čínskych produktov a ich exportu do USA

Niekoľko krajín sveta – medzi nimi Čína, Severná Kórea i Vietnam – zabalzamovalo svojich zakladajúcich lídrov vďaka pomoci „Leninovho laboratória“ z bývalého Sovietskeho zväzu. Tento tím zabalzamoval telo zosnulého boľševického vodcu Vladimira Iľjiča Lenina krátko po jeho smrti v roku 1924 a vystavil ho na verejnosti v Moskve.

Takéto ostatky si vyžadujú pravidelnú a nákladnú starostlivosť, ako aj prebalzamovávanie. Stanovisko Hanoja sa však špecificky nevyjadruje o stave Ho Či Minovho tela.

Nemecko poskytne 12 miliónov eur Rusom, ktorí prežili obliehanie Leningradu

Vietnamský vodca je uložený v Sovietmi vybudovanom mauzóleu v hlavnom meste Hanoj. Telo je vystavené v sklenej rakve v tmavej miestnosti a ročne priláka tisícky návštevníkov.

Severokórejský vodca Kim Čong-un v marci po skrátenom summite s americkým prezidentom Donaldom Trumpom položil pred Ho Či Minovo mauzóleum veniec. Vietnamský líder zomrel v septembri 1969.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia