Jednou vetou

Vietnam požaduje, aby Facebook neuvádzal sporné ostrovy ako čínske územie

Ilustračné foto

pixabay.com

Vietnamská vláda adresovala sociálnej sieti Facebook sťažnosť po tom, ako sa zistilo, že reklamný nástroj tejto platformy zobrazoval sporné ostrovy v Juhočínskom mori ako čínske územie. Informovali o tom v pondelok vietnamské médiá, na ktoré sa odvoláva agentúra DPA.

Hovorca vietnamského ministerstva informácií a komunikácií pre denník Tuoi Tre vyhlásil, že Hanoj reagoval na Spratlyho ostrovy a Paracelské ostrovy, ktoré facebookový nástroj Boost Page vykreslil ako čínske.

Paracelské súostrovie, predtým kontrolované juhovietnamskou vládou, obsadila v roku 1974 Čína. Kontrola nad Spratlyho ostrovmi je rozdelená medzi Vietnam, Čínu a Filipíny, pričom všetky tieto krajiny si nárokujú celé súostrovie.

Malta: Muž sa na Facebooku vyhrážal europoslankyni upálením, dostal trest

Vietnam a Čína naposledy bojovali o Spratlyho ostrovy v roku 1988, keď počas námornej bitky pri Johnsonovom rife zomrelo 64 vietnamských vojakov a rif padol do rúk Číne.

Facebook priznal, že použil „nesprávnu“ mapu, a prisľúbil nápravu, píše Tuoi Tre. Ešte v pondelok ráno miestneho času však bola situácia nezmenená.

Čína si nárokuje takmer celé Juhočínske more vrátane vôd, ktorých sa domáhajú aj Vietnam, Filipíny, Taiwan, Malajzia a Brunej.

Môže vás zaujímať

Začal sa proces s 20 Saudskoarabmi obvinenými z vraždy Džamála Chášakdžího