Jednou vetou

Vietnamská polícia zhabala 7,5 tony slonoviny

Ilustračné foto

TASR/AP

Vietnamská polícia zhabala 3,5 tony slonoviny a štyri tony šupín zo šupinavcov. Ide o jeden z najväčších prípadov obchodovania s divo žijúcimi zvieratami, informovala v piatok agentúra AP.

 Colníci nelegálnu zásielku podľa informácií vietnamskej tlačovej agentúry VNA objavili pri kontrole lodného kontajnera v severovietnamskom prístave Hai Phong (Haifong). Oceľové sudy obsahujúce slonovinu a šupiny boli zmiešané so sudmi, v ktorých sa nachádzal decht.

Polícia začala prípad v piatok vyšetrovať. Vo Vietname hrozí za pytliactvo a obchodovanie so sloními klami a šupinami zo šupinavcov trest väzenia do piatich rokov.

Kanada zakázala odchyt a chov delfínov a veľrýb

Počet voľne žijúcich slonov sa v tejto východoázijskej krajine totiž alarmujúco zmenšuje – Vietnamci bežne používajú kly na výrobu šperkov i ako dekorácie do domácností. Šupinavce, ktoré žijú v Afrike a Ázii, sú cicavce pokryté rohovitými šupinami. Tie sú tvorené z keratínov a stáročia mali význam v tradičnej čínskej medicíne.

Všetky druhy šupinavcov patria medzi ohrozené. Pripisujú sa im však mnohé nepotvrdené liečebné účinky, a preto je po nich dodnes vo Vietname či v Číne dopyt. Počet šupinavcov vo svete sa za uplynulé dve desaťročia zmenšil asi o 90 percent a podľa vedcov hrozí všetkým ich druhom vyhynutie.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia