Jednou vetou

Vietnamské úrady zatkli 8 ľudí v súvislosti s nedávnymi protestmi

Ilustračný obrázok

Foto: Pixabay

Vietnamská polícia zatkla ďalších ôsmich ľudí v súvislosti s minulotýždňovými protestmi proti návrhu zákona o osobitných ekonomických zónach, ktorý podľa protestujúcich môže zvýhodniť čínskych zahraničných investorov, uviedla v pondelok agentúra AP.

Zatknutí muži pochádzajú z južnej provincie Binh Thuan a podľa štátnych novín Tuoi Tre čelia obvineniam z rušenia verejného poriadku, nerešpektovania úradnej moci a poškodzovania štátneho majetku.

Protesty proti pripravovanej legislatíve prepukli minulý týždeň po celej krajine.

Čítajte viac: Slovenská polícia zadržala Vietnamcov

Vietnamský parlament minulý týždeň odložil schvaľovanie návrhu zákona na október. Vláda tento odklad vysvetlila tým, že návrh, ktorého cieľom je poskytnúť „podporu (ekonomickému) rozvoju a inštitucionálnym novinkám“ v regióne, sa takto získa čas na hlbšiu analýzu situácie.

Jednou z najkontroverznejších klauzúl je možnosť prenájmu pôdy pre cudzincov v troch osobitných ekonomických zónach na 99 rokov. Vláda už medzičasom deklarovala, že tento zámer prehodnotí v súlade so zákonom, ktorý platí v súčasnosti a umožňuje prenájom pôdy do 70 rokov.

Vietnamci vo všeobecnosti majú voči Číne dlhodobú nedôveru, napísala AP. Vietnam je jedným z najdôraznejších kritikov čínskej výstavby a militarizácie umelých ostrovov v reťazci Spratlyho ostrovov v sporných vodách Juhočínskeho mora.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia