Jednou vetou

Vietnamský prezident Quang zomrel na zriedkavý a nebezpečný vírus

Vo veku 61 rokov zomrel 21. septembra 2018 v Hanoi úradujúci vietnamský prezident Tran Dai Quang.

Foto: TASR/AP

Úradujúci vietnamský prezident Tran Dai Quang zomrel v piatok na zriedkavé vírusové ochorenie, ktorým sa nakazil ešte vlani. Informuje o tom agentúra AP.

Vietnamská televízia informovala, že v piatok o 10.05 h miestneho času podľahol vietnamský prezident „vážnej chorobe vo vojenskej nemocnici v Hanoji napriek snahe domácich a zahraničných lekárov a profesorov“.

Server VnExpress priniesol vyjadrenie štátnej komisie zodpovednej za zdravie čelných predstaviteľov krajiny, podľa ktorej sa Quang v júli minulého roka nakazil vzácnym a nebezpečným vírusom. Podstúpil špeciálnu liečbu v Japonsku, ktoré z tohto dôvodu navštívil v poslednom období šesťkrát.

Po vážnej chorobe zomrel vietnamský prezident Tran Dai Quang

Prezident upadol do kómy niekoľko hodín predtým, ako ho vo štvrtok popoludní hospitalizovali vo vojenskej nemocnici v Hanoji. Na verejnosti sa naposledy objavil v stredu na zjazde politbyra vládnucej komunistickej strany a na recepcii pre čínsku delegáciu.

Americký veľvyslanec vo Vietname Daniel Kritebrink ocenil Quangov prínos k utužovaniu vzťahov medzi Vietnamom a Spojenými štátmi. Minulý rok v novembri v Hanoji privítal Quang amerického prezidenta Donalda Trumpa a zaslúžil sa aj o zlepšenie dodržiavania ľudských práv v krajine. Vietnamský parlament má zasadať na budúci mesiac, kedy sa očakáva voľba jeho nástupcu.

Môže vás zaujímať

FRANCÚZSKO: Muž zastrelil troch ľudí, postrelil aj seba