Jednou vetou

Vietnamský súd odsúdil bývalého učiteľa za snahu o zvrhnutie režimu

Ilustračný obrázok

foto: TASR

Súd na severe Vietnamu odsúdil bývalého učiteľa základnej školy na 14 rokov väzenia za aktivity zamerané na zvrhnutie komunistickej vlády v krajine.

Súd rozhodol, že po absolvovaní tohto trestu bude odsúdený ešte na päť rokov v domácom väzení, informovala vo štvrtok agentúra AP.

Dao Quang Thuc (58) bol súdom uznaný za vinného z rozvracania štátneho zriadenia po tom, ako na svojej stránke na sociálnej sieti Facebook zdieľal články s „reakcionárskym obsahom“.

Súd ho okrem toho obvinil aj z kontaktov s exilovou skupinou pôsobiacou v Kalifornii pod názvom Dočasná ústredná vláda Vietnamu, ktorú úrady v Hanoji označujú za teroristickú organizáciu.

Podozriví z terorizmu zadržaní v júni v Holandsku boli blízko k spáchaniu útoku

Od začiatku tohto roku boli vo Vietname za porušene zákona o bezpečnosti štátu odsúdené desiatky aktivistov. Naposledy v auguste súd v Hočiminovom Meste odsúdil na vysoké tresty väzenia skupinu 12 aktivistov, medzi ktorými boli aj dvaja Američania vietnamského pôvodu.

Agentúra AP pripomenula, že od polovice 80. rokov 20. storočia došlo síce vo Vietname k rozsiahlym hospodárskym reformám, ktoré krajinu otvorili obchodovaniu so zahraničím a investíciám a urobili z neho jednu z najrýchlejšie rastúcich ekonomík na svete, ale komunistické vedenie v Hanoji netoleruje žiadne spochybňovanie vlády jednej strany.

Japonský premiér Š. Abe bol znovuzvolený za predsedu Liberálnodemokratickej strany

Niektoré západné vlády a organizácie zaoberajúce sa ľudskými právami Vietnam často kritizujú za zatýkanie ľudí, ktorí vyjadrili svoje názory. Hanoj však tvrdí, že zatýkaní a väznení sú len ľudia, ktorí porušili zákon.
AP vo svojej správe dodala, že vietnamské úrady minulý týždeň zabránili aktivistom z ľudskoprávnej organizácie

Amnesty International a Medzinárodnej federácie pre ľudské práva, aby vstúpili na územie krajiny a zúčastnili sa v Hanoji na regionálnej konferencii Svetového ekonomického fóra.

Môže vás zaujímať

Kampane Trumpa a Bidena sa stali terčmi hackerov, tvrdí Google