Jednou vetou

Vietor v Česku odrezal od elektriny desaťtisíce domácností; strom zranil vodiča

Ilustračné foto

zdroj: pixabay.com

Česko zasiahol v pondelok silný vietor, bez elektriny bolo popoludní, predovšetkým pre popadané stromy, takmer 30.000 domácností. Najväčšie problémy sú v stredných Čechách, pribúdajú problémy na Morave. Energetici sú v teréne a pracujú na obnovení dodávok, v niektorých krajoch sa im to už takmer úplne podarilo.

Vietor spôsobil problémy aj v doprave – niektoré vlaky stáli, na kamión na ceste medzi mestami Hlinsko a Ždírec nad Doubravou spadol strom a zranil vodiča. Informácie priniesol portál Českej televízie (ČT). Vietor sprevádzajúci tlakovú níž s označením Mortimer postihol Českú republiku od západu.

Silný vietor v Grécku narušil trajektovú a leteckú dopravu: Požiare stále vyčíňajú

Spoločnosť České energetické závody (ČEZ) evidovala popoludní celkovo 48 porúch na vysokom napätí. V stredných Čechách je bez elektrického prúdu približne asi 9000 odberných miest, najhoršia situácia je v okrese Kolín, Benešov, Kutná Hora, Praha-východ a Praha-západ.

Ako sa vietor postupne pohyboval zo západu smerom na východ, presunuli sa aj poruchy viac na Moravu. Hasiči v Plzenskom kraji museli zasahovať pri desiatkach spadnutých stromov, ale ľudia stále hlásili ďalšie prekážky, hlavne na cestách. Silný vietor spôsobuje škody aj v Pardubickom kraji, na Vysočine alebo na juhu Moravy.

Silný vietor zabil v Nitre 14-ročného chlapca a zranil ďalšie deti

Hovorkyňa ČEZ Soňa Holingerová uviedla, že spoločnosť po výstrahe meteorológov zvýšila v noci počty pracovníkov, a to v call centre a na dispečingu, ale tiež v teréne.

„Hasiči v súvislosti so silným vetrom vyšli už k 629 udalostiam. Najviac v kraji Stredočeskom, Plzenskom, Juhočeskom a na Vysočine. Hasiči odstraňujú popadané stromy a vetvy na komunikáciách, kde bránia premávke. Stromy popadali takisto na zaparkované autá, domy alebo drôty vysokého napätia. V niekoľkých prípadoch hasiči zasahovali pri odtrhnutej strešnej krytine,“ oznámila po 13.00 h hovorkyňa hasičov Nicole Studená.

Silný vietor potrápil aj dva rysy v areáli Národného parku Šumava pri obci Kvilda. Vietor tam zhodil strom na priamo na oplotenie rysieho výbehu, ale šelmám sa nič nestalo – iba sa viac ukrývajú. Oplotenie medzitým provizórne opravili, píše portál Českého rozhlasu, irozhlas.cz.

FOTO: Slovensko sužuje silný vietor: Strháva strechy, láme stromy a narúša dopravu

Aj na severe Čiech vietor vyvracia stromy a komplikuje dopravu a život domácností. Situácia je horšia v Ústeckom kraji. V obci Blatno spadol strom do elektrického vedenia a začal horieť, takže tam zasahujú hasiči.
Podľa meteorológov do 06.00 h zaznamenala najsilnejší náraz vetra hora Sněžka na severe krajiny, kde fúkalo rýchlosťou 157 kilometrov za hodinu, čo je sila orkánu.

Podobne silný vietor nefúkal v Česku už niekoľko mesiacov. Meteorológovia v nedeľu upozornili, že padať môžu aj stromy oslabené suchom alebo kôrovcom. Keďže je na stromoch lístie, vietor sa do stromov opiera viac než v zime. Slabnutie vetra očakávajú meteorológovia od západu počas pondelkového večera, výstraha však platí až do 20.00 h, pripomenul portál ČT. Vietor by už vtedy nemal komplikovať situáciu ani prinášať škody.

Víchrica v Novohradskej župe vyvracala stromy a poškodila strechy

Českí hasiči radia, čo robiť pri silnom vetre: treba si uvedomiť, že najväčšiu hodnotu má ľudský život a zdravie a až potom záchrana majetku; nezdržujte sa v blízkosti väčších stromov; v meste obmedzte pohyb okolo vyšších budov, kde hrozí strhnutie strešnej krytiny; dávajte pozor na možnosť pádu elektrického vedenia; za jazdy autom znížte primerane rýchlosť alebo zastavte (poryvy vetra môžu spôsobiť neovládateľnosť auta a hrozí tiež zvýšené nebezpečenstvo nárazu do prekážky na ceste); skryte sa v budove s nenarušenou statikou;, nechoďte do lesa; sledujete vývoj situácie v médiách; pripravte si baterku, sviečku či rádio na baterky pre prípad výpadku elektrického prúdu; doma nezabudnite zavrieť okná a upevnite voľne uložené predmety, ktoré môžu ohrozovať okolie atď.

Víchrica si vo východnom Nemecku neďaleko mesta Lutherstadt Wittenberg vyžiadala život 41-ročného vodiča, keď na jeho auto spadol strom, informovala tlačová agentúra AP.

Môže vás zaujímať

USA: V dôsledku hurikánu Sally zostalo bez elektriny viac ako pol milióna Američanov