Jednou vetou

Viktor Orbán vedie Maďarsko zlým smerom

Maďarský premiér a predseda vládnej strany Fidesz Viktor Orbán

foto: TASR/AP

Exminister zahraničných vecí Maďarska a bývalý predseda Maďarskej socialistickej strany (MSZP) László Kovács ostro kritizoval vládu premiéra Viktora Orbána. V relácii verejnoprávnej televízie M1 v pondelok povedal, že Orbán vedie Maďarsko zlým smerom.

„Kým v čase vstupu Maďarska do Európskej únie sme súťažili o úlohu lídra regiónu s Českom a Slovinskom, dnes súťažíme v kategórii najslabších krajín regiónu – s Bulharskom a Rumunskom,“ povedal Kovács pred voľbou vedenia MSZP, ktorá sa má uskutočniť počas nadchádzajúceho víkendu.

Čítajte viac: Maďarsko podporuje zachovanie jednoty EÚ v otázke brexitu, povedal Orbán

Nové vedenie MSZP by – podľa Kovácsových slov – malo pripraviť podmienky pre zosadenie Orbánovej vlády v budúcich voľbách v roku 2022. „Začať dúfať vo víťazstvo budeme môcť iba v prípade, ak sa nám podarí zvoliť vhodného predsedu a predsedníctvo. Je dôležité, aby stranu viedla skupina, ktorá má skúsenosti z vládnutia,“ dodal exminister.

Politológ Dániel Deák naproti tomu tvrdí, že MSZP, ktorá v aprílových parlamentných voľbách dopadla veľmi zle, sa už ako strana úplne „opotrebovala“. Jej budúcnosť je preto podľa neho len veľmi otázna.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia