Jednou vetou

Víťaz volieb v Iraku, duchovný as-Sadr, prisľúbil technokratickú vládu

Stúpenci šiitského duchovného Muktadu as-Sadra oslavujú na Námestí Tahrír v Bagdade v pondelok 14. mája 2018

foto: TASR/AP

Vplyvný šiitský duchovný Muktadá as-Sadr, ktorého aliancia podľa takmer kompletných výsledkov zvíťazila v sobotňajších parlamentných voľbách v Iraku, prisľúbil, že nová vláda bude technokratická, aby tak mohla bojovať proti korupcii politických strán. Informovala o tom agentúra DPA.


„Smerujeme k vytvoreniu technokratickej vlády, ktorá bude vytvárať podmienky pre živobytie ľudu a nie pre stranícke zlodejiny,“ napísal v stredu as-Sadr na sociálnej sieti Twitter.

Pápež varoval pred pokračovaním násilia na Blízkom východe

Duchovný podnietil v ostatných rokoch svojich stúpencov už viac ráz k protestom proti vláde a korupcii. Jeho aliancia vedie podľa takmer kompletných výsledkov volieb v šiestich z celkovo 18 irackých provincii, a to vrátane Bagdadu. Napriek tomu je však nepravdepodobné, že by získala až toľko parlamentných kresiel, aby mohla vládnuť sama, priblížila DPA.

Sobotňajšie voľby do 329-miestneho zákonodarného zboru boli prvými od porážky militantov z Islamského štátu (IS), ktorú vláda ohlásila vlani v decembri, a zároveň štvrtými od invázie pod vedením Spojených štátov z roku 2003.
Poznačila ich rekordne nízka volebná účasť – len 44 percent v porovnaní s účasťou v roku 2014, ktorá dosiahla takmer 60 percent. Nízka volebná účasť sa čiastočne pripisuje problémom s novým elektronickým volebným systémom v Iraku.

Nemecko sa naďalej drží jadrovej dohody s Iránom, vyhlásila Merkelová

Výsledky volieb sú sklamaním pre súčasného irackého premiéra Hajdara Abádího, ktorý dúfal, že si vďaka nim zabezpečí aj druhé funkčné obdobie v úrade. Jeho aliancia totiž dosiahla slabé výsledky vo väčšinovo šiitských provinciách, ktoré mali byť základom jeho podpory a vedie len v jedinej provincii.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia