Jednou vetou

Vláda aj vzbúrenci v Jemene bránia OSN prísunu humanitárnej pomoci

Ilustračné foto

Foto: TASR/AP

Úrady v Jemene prakticky znemožňujú prísun a distribúciu humanitárnej pomoci smerujúcej do tejto vojnovým konfliktom sužovanej krajiny, napísala v sobotu agentúra AP s odvolaním sa na vyhlásenie regionálneho riaditeľa Detského fondu OSN (UNICEF) Geerta Cappelaera.

Ani jemenská vláda, ani tzv. húsíovia, ktorí proti nej bojujú, s humanitárnymi organizáciami nespolupracujú, uviedol Cappelaere pre AP a dodal, že vytváranie prekážok pre dodávky humanitárnej pomoci môže urýchliť vypuknutie rozsiahleho hladomoru. „Príslušné úrady nám neumožňujú konať tak rýchlo, ako by sme mali,“ dodal Cappelaere.

Šiitskí vzbúrenci nazývaní húsíovia, ktorých podporuje Irán, obsadili v roku 2014 hlavné mesto Saná a ďalšie časti Jemenu. Ich postup primal v roku 2015 Saudskú Arábiu a ďalšie sunnitské spojenecké krajiny začať letecké útoky, aby sa povstalci nedostali do mesta Aden – dočasného sídla jemenskej vlády podporovanej Saudskou Arábiou.

Šéf OSN Guterres varoval pred hladomorom v Jemene

OSN nedávno varovala, že v Jemene, chudobnej arabskej krajine zmietanej vojnovým konfliktom, hrozí vypuknutie rozsiahleho hladomoru, ktorý by mohol postihnúť až 14 miliónov ľudí.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia