Jednou vetou

Vláda plánuje tretie hlasovanie v parlamente o dohode o brexite

Britská premiérka Theresa Mayová

foto: TASR/AP

Britská vláda vo štvrtok oznámila, že má v úmysle uskutočniť v piatok v parlamente tretie hlasovanie o dohode o brexite, ktorú premiérka Theresa Mayová počas dvoch rokov vyrokovala s Európskou úniou. Práve piatok 29. marca bol pôvodným termínom odchodu Británie z EÚ. Píše o tom agentúra AFP.

Líderka vládnych konzervatívnych poslancov v Dolnej snemovni britského parlamentu Andrea Leadsomová uviedla, že vláda stále čaká na súhlas predsedu Dolnej snemovne Johna Bercowa, ktorý zablokoval predchádzajúci pokus o tretie hlasovanie parlamentu o Mayovej „brexitovej dohode“.

Britskí poslanci zamietli odchod Británie z EÚ bez dohody 12. apríla

Európska komisia (EK), výkonný orgán EÚ, vo štvrtok oznámila, že ak Británia neschváli tento týždeň rozvodovú dohodu, brexit bude možné odložiť len do 12. apríla, pričom Londýn musí dovtedy informovať Úniu o svojich ďalších plánoch.

Hovorca EK Margaritis Schinas poskytol vyjadrenia k indikatívnym hlasovaniam zo stredy večera v britskej Dolnej snemovni, z ktorých nevyplynula jasná, väčšinová podpora pre žiadnu z ôsmich možností riešenia brexitu, teda vystúpenia ostrovnej krajiny z EÚ.

Briti si myslia, že o dohode o brexite by malo rozhodnúť referendum

„Ak dohoda o odchode nebude do konca tohto týždňa schválená, brexit bude odložený do 12. apríla, a teraz je na rade vláda Spojeného kráľovstva, ktorá nám musí oznámiť, ako si predstavuje nasledujúce kroky,“ uviedol Schinas, ktorého citovala agentúra AP.

„Včera večer sme napočítali osemkrát ‚nie‘, teraz potrebujeme jedno ‚áno‘ o postupe dopredu,“ dodal hovorca EK.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia