Jednou vetou

Vláda popiera, že by jej šiiti boli odovzdali prístav v Hudajde

Ilustračné foto

foto: Pixabay.com

Saudskou Arábiou podporovaná jemenská vláda v nedeľu poprela, že šiitskí vzbúrenci sa v súlade s dohodou, ktorú sprostredkovala Organizácia Spojených národov, už stiahli zo strategicky významného prístavu v bojmi sužovanom meste Hudajda.

Oficiálny Jemen zároveň povstalcov obvinil, že prístav odovzdali do rúk niektorým zo svojich lojálnych stúpencov, píše agentúra DPA.

Venezuelčania údajne plánovali atentát na kolumbijského prezidenta

Predstavitelia jemenských vzbúrencov – nazývaných húsíovia – v sobotu uviedli, že odovzdanie prístavu sa uskutočnilo za prítomnosti tímu pozorovateľov z OSN. Malo ísť o súčasť dohody dosiahnutej tento mesiac na mierových rozhovoroch vo Švédsku.

„Oznámenie húsíov o svojom presune z prístavu v Hudajde a zároveň odovzdanie prístavu jedincom, ktorí sú s nimi spriaznení – to je opovrhnutiahodné a neakceptovateľné,“ povedal novinárom jemenský vládny úradník Askar Zaíl.

„Tento krok zmenšuje možnosti na dosiahnutie mieru a odhaľuje zámery húsíjských milícií čo najskôr porušiť dohodu podporovanú Spojenými národmi,“ uviedol Zaíl pre jemenskú oficiálnu tlačovú agentúru Saba.

Hudajda – ležiaca v západnej časti Jemenu – je strategicky dôležitá, pretože cez jej prístav prúdi do krajiny približne 80 percent dovezeného tovaru.

Kim Čong-un vyzýva na ďalšie rokovania s Južnou Kóreou v novom roku

Koalícia pod vedením Saudskej Arábie začala v júni veľkú ofenzívu zameranú na dobytie polmiliónovej Hudajdy, ktorú koncom roka 2014 ovládli šiitskí vzbúrenci, nazývaní aj húsíovia.

Vojna medzi šiitskými povstalcami a vojakmi vernými jemenskému prezidentovi Abdovi Rabbuhovi Mansúrovi Hádímu sa vystupňovala v roku 2015, keď najvyšší štátny predstaviteľ ušiel do saudskoarabského exilu a vojensky začala v Jemene zasahovať koalícia pod vedením Saudskoarabov.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia