Jednou vetou

Vláda pred pravoslávnou Veľkou nocou uzavrela Sofiu

ilustračné, archív

FOTO TASR - Roman Hanc

Ide o súčasť opatrení v rámci boja proti koronavírusu.

Bulharská vláda pred pravoslávnou Veľkou nocou uzavrela na neurčito pre dopravu hlavné mesto Sofia. Ide o súčasť opatrení v rámci boja proti koronavírusu. Autá nesmú od dnes – pravoslávneho Veľkého piatku – mesto ani opustiť, ani doňho vojsť. Podľa nariadenia ministra zdravotníctva Kirila Ananieva sú však povolené niektoré výnimky, napríklad pre policajné vozidlá či prevoz pacientov.

Vláda pristúpila k tomuto opatreniu po tom, čo mnohí Bulhari hlavné mesto opustili už v stredu a vo štvrtok, pričom uviedli nepravdivé dôvody, vysvetlil minister vnútra Mladen Marinov. Šéf krízového štábu Vencislav Mutafčijski preto nevylúčil, že pre slabú disciplínu občanov prijmú prísnejšie obmedzenia.

Prevažne pravoslávni Bulhari slávia Veľkú noc tento rok 19. apríla, teda o týždeň neskôr ako západné cirkvi. Okolo 4 000 chrámov v krajine ostane v tomto sviatočnom období otvorených, avšak vláda pre riziko nákazy veriacich vyzvala, aby sa radšej modlili doma. Trhy či kvetinárstva musia byť počas veľkonočných sviatkov zatvorené, otvorené ostanú supermarkety, lekárne a čerpacie stanice.

V Bulharsku platí pd 13. marca núdzový stav, ktorý vláda medzičasom predĺžila až do 13. mája. Počet potvrdených prípadov koronavírusu v krajine prekročil 800, 40 infikovaných doteraz nákaze podľahlo.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia