Jednou vetou

Vláda pripravila zákon reagujúci na požiadavky hnutia žltých viest

Demonštranti stoja na bulvári Champs-Elysees v Paríži počas protivládnych protestov tzv. žltých viest

foto: TASR/AP

Francúzska vláda v stredu v "rekordne krátkom čase" pripravila zákon, ktorý má zaviesť do praxe ústupky prezidenta Emmanuela Macrona hnutiu tzv. "žltých viest", informovala agentúra DPA.

Vláda návrh zákona prerokovala v stredu ráno, aby ho mohla predložiť parlamentu, povedal jej hovorca Benjamin Griveaux.

Macron v úsilí zastaviť rozmáhajúce sa protesty spojené s pouličnými nepokojmi prisľúbil opatrenia na zlepšenie finančnej situácie chudobnejších vrstiev obyvateľstva.

Štrasburg skúmať možnosti, ako nepochovať telo útočníka z vianočných trhov

Griveaux povedal, že zvýšenie miezd o 100 eur pre pracovníkov s nízkym príjmom bude prínosom pre 3,8 až päť miliónov domácností.

Ďalšie takmer štyri milióny domácností získajú ročne 325 eur po znovuzavedení daňových výnimiek pre seniorov s dôchodkom nižším ako 2000 eur mesačne.

Zákon takisto zahŕňa Macronove sľuby povoliť zamestnávateľom vyplácať koncoročné prémie bez daňovej povinnosti a oslobodiť príjem za prácu nadčas od daní a sociálnych odvodov.

Griveaux oznámil, že v oblasti ďalších požiadaviek protestujúcich vyžadujúcich si dlhodobejší proces rokovaní by vláda mala priniesť konkrétne rozhodnutia koncom marca alebo začiatkom apríla.

Protesty a blokády ciest vo Francúzsku sa začali 17. novembra, keď ľudia oblečení do reflexných žltých viest demonštrovali proti rastúcim cenám pohonných hmôt.

Snahy vytvoriť novú švédsku vládu budú pokračovať v januári

Postupne prerástli do masového hnutia proti zvyšujúcim sa životným nákladom, ktoré prezidenta Emmanuela Macrona obviňuje, že je prezidentom bohatých.

Na protestoch sa v sobotu 15. decembra zúčastnilo odhadom 66.000 osôb, čo je o polovicu menej ako pri demonštráciách spred týždňa.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia